Európa is a magyar médiacsomag ellen
A médiacsomag első részének leállítására hívta fel a magyar kormányt az EBESZ sajtószabadság-képviselője is.
A törvényhozási folyamat leállítására hívta fel a magyar kormányt csütörtökön a médiacsomag jövő hétre parlamenti szavazásra kitűzött elemeit illetően az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) sajtószabadság-képviselője - közölte a tisztségviselő irodája egy közleményben.
Emellett a törvényjavaslat módosítására irányuló, a szakmai érintettek bevonásával zajló nyilvános egyeztetést is szorgalmazott Dunja Mijatovic.
A javasolt törvények rendkívül aggasztóak a magyarországi sajtószabadságra nézve - írta a közlemény szerint az EBESZ illetékese Martonyi János külügyminiszternek címzett levelében. Elfogadásuk ahhoz vezethet, hogy az összes műsorszolgáltató politikai döntéseknek lesz alárendelve - tette hozzá a sajtószabadság-képviselő.
A tervezett törvényi változások a médiaszabályozási rendszer teljes átalakítását célozzák - áll a közleményben. Az új törvényi szabályozás szerint létrejönne két új testület, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság és a Médiatanács, a kereskedelmi és a közszolgálati műsorszolgáltatás engedélyező szerve. A hatóság elnökét a miniszterelnök nevezné ki, és a parlament ugyanazt a személyt választaná meg a tanács elnökévé.
A kormánypárt a parlamenti mandátumok több mint kétharmadával rendelkezik. Az új szabályozás elfogadása a kereskedelmi és a közszolgálati műsorszolgáltatók feletti kormányzati ellenőrzéshez vezethet - figyelmeztetett Mijatovic.
A törvénymódosításokat és az azt lehetővé tévő alkotmánymódosítási javaslatot június 11-én terjesztették a parlament elé. A kormány felgyorsított eljárásban, június 28-29-én készül szavazni róluk. "Ez nem hagyna időt a nyilvános vitára, ami bevett nemzetközi gyakorlat ilyen törvények esetében és amelynek magyarországi szakmai érintettek részvételével kell lezajlania".
"Habár a kormány rendelkezik az alkotmány és a szólásszabadságot szabályozó törvények módosításához szükséges parlamenti hatalommal, nagyon fontos, hogy a kormányok ne használják ezt a hatalmat a sajtószabadság biztosítékainak gyengítésére és arra, hogy kormányzati ellenőrzésnek rendeljék alá a médiát, a szólás- és a sajtószabadságot biztosító nemzetközi és EBESZ-normákat megsértve."
A műsorszolgáltatók plurális, a kulcsfontosságú szakmai érintetteket és a civil társadalmat is magába foglaló igazgatási rendszere előfeltétele a médiapluralizmusnak, a sajtószabadsággal összefüggő alapvető EBESZ-kötelezettségvállalásnak.
A sajtószabadság-képviselő felajánlotta, hogy irodája segítségként részletes jogi szakvéleményt készít a törvényjavaslatokról.