A Velencei Bizottság a szlovák nyelvtörvény megváltoztatását javasolja
A magyar külügyi államtitkár és a szlovákiai Híd–Most már reagált, a szlovák kormány reakciója egyelőre késik.
Az Európa Tanács Velencei Bizottságának októberi jelentése nagyon jó útmutató Szlovákia számára; úgy foglal állást, hogy a szlovákiai nyelvtörvény ellenkezik a nemzetközi jogi elvekkel és normákkal - mondta Németh Zsolt külügyi államtitkár az Országgyűlés külügyi és határon túli magyarok bizottságának keddi ülésén.
Mint az államtitkár kijelentette, a Velencei Bizottság javaslatának fontos eleme, hogy a kisebbségi nyelvhasználatról szóló törvényt ne rendeljék alá az államnyelvtörvénynek, vagyis jogi egyensúlyt kell teremteni a kisebbségi jogok gyakorlása és az államnyelv védelme között.
Németh Zsolt szerint a szlovák államnyelvtörvény esetében további módosításokra van szükség, hogy az összhangba kerüljön a Velencei Bizottság álláspontjával. Hozzátette: bízik benne, hogy Pozsony rendezi a nyelvtörvény kérdését, és ezzel "kihúzza ezt a tüskét" a magyar-szlovák kétoldalú kapcsolatokból.
A Híd is üdvözli az állásfoglalást
„A bizottság következtetései a többségi lakosság és a nemzeti kisebbségek pozitív viszonyán alapszanak” - olvasható a magyar-szlovák polgári párt állásfoglalásban, amelyet Czuczor Nóra, a párt szóvivője juttatott el hétfőn az MTI pozsonyi tudósítójához.
A Híd örömmel fogadta a Velencei Bizottság értékelését, miszerint az államnyelv és a kisebbségi nyelv használata nemcsak konfliktusmentes, hanem azokat a határokat is megszabja, melyben az ország kellemesebbé és élhetőbbé válik.
„A kisebbségek jogai nem korlátozzák a többség jogait, ezért a Híd meglepetéssel figyeli egyes politikai pártok kijelentéseit, melyek a kisebbségi nyelvhasználatban veszélyt látnak a szlovák nemzetre és a szlovák nyelvre nézve egyaránt” - mutat rá az állásfoglalás.
A koalíciós párt aláhúzza: „Pozitívan értékeljük azt a tényt is, hogy a Velencei Bizottság nagy részben azokat a rendelkezéseket ajánlotta kiiktatni a törvényből,” amelyeket az aktuális törvénymódosítási javaslat is mellőzne.
„A Híd a Velencei Bizottság megállapításaival összhangban próbálja meg a jövőben meggyőzni Szlovákia lakosait és a politikai partnereit arról, hogy a szlovák nyelv védelme és a kisebbségi nyelv védelme nem áll ellentétben egymással, hanem kiegészítik egymást. A Híd parlamenti frakciójának tagjai a bizottság értékelése alapján fogják benyújtani törvénymódosítási javaslataikat a törvényalkotási folyamatban” - zárul a nyilatkozat.
Szlovákiában eddig sem az érintett állami szervek, sem a szlovák politikai pártok még nem reagáltak a Velencei Bizottság államnyelvtörvényt értékelő jelentésére. Az értékelést tavaly szeptemberben maga Szlovákia kérte, miután az államnyelvtörvény módosítása nemcsak a szlovák belpolitikában váltott ki vitákat, de feszültséget okozott Pozsony és Budapest viszonyában is.
Bugár Béla, a Híd elnöke néhány hete Pozsonyban arról biztosította Knut Vollebaeket, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) kisebbségügyi főbiztosát, hogy Szlovákia nem zárja ki, hogy a Velencei Bizottság állásfoglalása alapján további változásokat eszközöl az államnyelvtörvényben, amelynek módosítási javaslatát már a parlament elé terjesztette a kormány.
Az 1990-ben alakult és független nemzetközi szakértőkből álló Velencei Bizottság, amely az Európa Tanács tanácsadó szerve, azt vizsgálta, hogy a szlovák államnyelvtörvény megfelel-e az európai normáknak.