A testmozgás formába hozza az agyunkat is!
Számos vizsgálat támasztja alá, hogy a testmozgás az agy teljesítőképességét is javítja.
Okosabb akar lenni? – Menjen, és mozogjon valamit! Kutatások ugyanis azt bizonyítják, hogy a rendszeres testmozgás javítja az agyunk teljesítményét. Hogy hogyan? – Erről szól az alábbi rövid videó, amelyet a BBC tett közzé nemrégiben.
Régebben úgy gondolták, hogy agyra nem lehet testedzéssel gyúrni, ahhoz bizony az agyunkat kell tornáztatni. Kutatások azonban azt bizonyítják, hogy ez nem igaz: a testedzés ugyanis növeli az agy teljesítményét is. Ha tehát azt akarjuk, hogy agyunk jól működjön, akkor irány a gyúrópad (vagy a szabad levegő)!
Német kutatók azt találták, hogy azoknál az időseknél, akik rendszeresen mozognak (például kertészkednek), fele olyan valószínű a kognitív funkciók gyöngülése az öregedés során, mint azoknál, akik nem végeznek rendszeres testmozgást. Egy másik vizsgálatban azt találták, hogy azok a nyugdíjasok, akik sétáltak egyet a feladatok előtt, jobban teljesítettek a figyelem- és memóriateszten. De nem csak az idősekre igaz mindez: azok a diákok is jobban tudnak koncentrálni, akik gyalog mennek iskolába azoknál, akiket autóval visznek.
Az összefüggés egyik lehetséges magyarázata az, hogy a testmozgás serkenti a vérkeringést, ami az agyban is érezteti hatását: több cukor jut ide, ami hatékonyabbá teszi az agy működését. Az is igaz, hogy a jobb vérkeringés hozzájárul a neurogenezishez a hippokampuszban, amelynek az agy „karban tartásában” nagy szerepe van. Ugyanakkor a neurotranszmitterek (ingerületátvivő anyagok) és a hormonok termelődése is felélénkül a testmozgás hatására. Ezek pedig mind hozzájárulnak az agy egészséges működéséhez, ami jobb koncentrációhoz és memóriához vezet.
Forrás