A kétnyelvűség késlelteti az Alzheimer-kórt
Öt évvel később jelennek meg az Alzheimer-kór tünetei a kétnyelvű embereknél, állapították meg kis létszámú tanulmányukban kanadai kutatók.
A Baycrest Rotman Kutatóintézet munkatársai eredményeiket a Neurology című szakfolyóirat legfrissebb számában ismertették.
A kutatók 211, Alzheimer-kórral diagnosztizált páciens klinikai adatait elemezve jutottak arra a következtetésre, hogy a két vagy több nyelven beszélő embereknél átlagosan öt évvel később bukkantak fel a betegség tünetei.
„Nem állítjuk, hogy a kétnyelvűség bármely módon megelőzné az Alzheimer-kórt vagy a szellemi leépülés más formáit, de hozzájárulhat egy olyan kognitív tartalék létéhez az agyban, amely úgy tűnik, meglehetősen hosszú időre elhalasztja az Alzheimer tüneteinek megjelenését" - mondta Fergus Vraik kutatásvezető.
A kór miatti leépülés az érintettek agyában a nyelvi készségektől függetlenül megjelent, mindazonáltal a kétnyelvűeknél később jelentek meg olyan tünetek, mint a memóriaromlás, a zavartság, valamint a nehézségek a problémamegoldásban vagy a tervezésben.
A kutatók emlékeztetnek rá, hogy jelenleg nincs olyan gyógyszeres kezelés, amely elhalasztaná az Alzheimer-kór tüneteinek jelentkezését.