Tudatosan fejlesztik a mari Wikipédiát
A „kis” nyelvek wikipédiáinak fejlesztése meglehetősen lassú folyamat: egyetemi oktatók bevonásával szeretnék gyorsítani.
A mezei mari wikipédián pillanatnyilag kb. 2000, a hegyin 3000 szócikk található. Míg a „nagy” nyelvek wikipédiáinak fejlesztése a sok önkéntesnek köszönhetően jól halad, a „kis” nyelvek wikipédiái lassan fejlődnek. Éppen ezért egy új projekt keretében a fejlesztésbe bevonják a nemzetiségi értelmiség krémjét, az egyetemi oktatókat.
A Mari Állami Egyetem oktatói számára külön kurzusokat szerveznek, melyeken elsajátíthatják a Wikipédia szerkesztői felületének használatát. Az egyetem diákjai az oktatók felügyelete mellett wikipédiacikk-formátumban fogják megírni házi dolgozataikat. Habár minden mari tud oroszul, így bárminek utánanézhet az orosz wikipédián is, de igazán sokat jelenthet számukra, hogy anyanyelvükön kereshetik meg a válaszokat.
Forrás
Марийская Википедия станет серьезным источником информации при помощи ученых МарГУ
@Fejes László (nyest.hu): Igen, de az elég távol áll tőlük, mert az ő nyelvükből nem vett át elemeket. Többen abban kritizálják ezt a nyelvet, hogy csak ljubljanai-krajnai nyelvjárásokat vesz figyelembe, másokat kizár, így nem tekinthető igazán egységesítő nyelvnek, mert Szlovéniában meg az a szokás, hogy Ljubljana minden fölött áll. A vend esetében pedig Küzmics Miklós készített egy olyan sztenderdet ami minden nyelvjárását ötvözte ennek, ezért lett igazi egységesítő irodalmi nyelv.
@doncsecz: Szerintem egyáltalán nem baj, ha a kis nyelvek nincsenek sztenderdizálva. Éppen te említetted, ha jól emlékszem, hogy a vendeket mennyire frusztrálja, hogy az irodalmi szlovént kell használniuk. Ha nem éreznénk úgy kényszeresen, hogy mindig valamilyen norma szerint kell írnunk, könnyebb lenne.
Elég sok kisnyelvű wikipédiát hozták már létre, valamelyiknek csak pár ezer beszélője van. Bizonyos wikiknél, ahol az illető nyelvet többen beszélik (mert velencei nyelvnek is 2 millió beszélője van) azért kevés a szócikkek száma és nem tudnak minden részlegre megfelelő kifejezést találni, mert az adott nyelvnek nincsenek megfelelő szótárai, nincs modern szervezet amely a regularizációjával foglalkozna.
A wikipédia itt volna a legjobb, hogy az ilyen kisnyelveket lehessen ápolni, de sajnos az ilyen kisnyelveknél a "rendszer," azaz a sztenderd hiánya okoz gondot. A nápolyi, velencei, sziléz és más wikik esetében a szerkesztők gyakran kénytelenek a saját nyelvjárásukat használni, mert nyelvük nem oktatott nyelv. Ezért érzekelhető a cikkek nyelvezete között bizonyos mértékű különbség.