Elhunyt Denis Sinor
95 éves korában elhunyt a magyar származású jelentős amerikai uralista és altajista, az egyik legfontosabb finnugrisztikai kézikönyv szerkesztője, az Indianai Egyetem professor emeritusa.
Sinor [zsinór] Dénes néven született 1916-ban Kolozsvárott, majd Magyarországon és Svájcban nőtt fel. A budapesti egyetemen tanult, ahol altajisztikából szerzett diplomát. 1939 és 1948 között Párizsban tanított magyar nyelvet. Tagja volt a francia ellenállásnak.
1948 és 1962 között az angliai Cambridge-i Egyetem orientalisztikai tanszékén dolgozott, majd az Egyesült Államokba, az indianai Bloomingtonba költözött, és az ottani egyetem tanára lett. A bloomingtoni egyetem az amerikai uralisztikai és altajisztikai kutatások központja volt, az egyes uráli és altaji nyelvekről fontos kézikönyveket adtak ki: csak az Indiana University Uralic and Altaic Series című sorozatban több mint 150 kötet jelent meg.
1967-ben megalapította az egyetemen a Belső-ázsiai Kutatóintézetet, melyet 1981-ig vezetett. Az intézetet még életében, 2006-ban Denis Sinor Belső-ázsiai Kutatóintézetnek (Denis Sinor Institute for Inner Asian Studies) nevezték el. A Brit Királyi Ázsia-társaság (Royal Asiatic Society) kitüntetést nevezett el róla (Denis Sinor Medal for Inner Asian Studies): ezt a jelentős belső-ázsiai témájú kutatásokat végzők kaphatják meg. 2005-ben az Orosz Tudományos Akadémia Orientalisztikai Intézetének díszdoktorává avatták.
Nyolc könyv szerzője és 13 szerkesztője, cikkei és recenziói száma egyaránt száz felett van, ezeken kívül különböző lexikonokba (többek közt az Encyclopedia Britannicába) is írt szócikkeket. Finnugrisztikai szempontból az egyik legfontosabb műve az általa szerkesztett és részben írt Az uráli nyelvek: leírás, történet és idegen hatások (The Uralic languages : description, history, and foreign influences) című kézikönyv.
Források
Olvastam néhány tanulmányát, rokonszenvesen írt főleg a magyar-török nyelvi kultúrális kapcsolatokról. Sajnos sorra elmennek, avagy csak elhallgatnak az un. "nagy öregek".
@Fejes László (nyest.hu):
"nem is feltétlenül tudták, hogy magyar származású."
Sőt olyan is volt pár éve az Elte BTK-n, hogy az egyik hallgató francia nőnek gondolta a neve alapján :)
@iphonedev: "Javítani" semmiképpen: Denis Sinorként vált ismertté, akik műveit kezükbe vették, nem is feltétlenül tudták, hogy magyar származású.
Nem lehetne kijavítani a címet Sinor Dénes-re?
Nagy túlélő és nagy szervező is volt, sokat köszönhet neki a tudomány.
A zöld keménykötéses, bocs... :)
@Fejes László (nyest.hu): Hú, most hogy mondod, lehet, hogy zöld???
Nemnemnem, nyilvánvalóan piros. És ősrégi, és szakadt :-D
@szalamandra: Jó kérdés, köszönjük! :)
Én egyébként zöld kiadásban ismerem. :)
Kár, hogy a nagy piros könyv után már nem írt ilyen nagyszabásút.
Viszont, mit keres a címben a névelő? :-)
Nyugodjék békében!