#westandbyCEU
A Nyelv és Tudomány kifejezi szolidaritását a Central European University mellett, és elítéli a politikailag motivált hadjáratot, amit a köztiszteletben álló intézmény ellen folytatnak.
CEU.
Egy intézmény, amire joggal lehet büszke Budapest. 27 éve szolgálja a tudomány ügyét, sikerei megkérdőjelezhetetlenek. Térségünk legjobban jegyzett felsőoktatási intézménye. Az, hogy Magyarországon van, mérhetetlen versenyelőny nekünk, magyaroknak. Nem egy nagyváros látná örömmel, ha szedné a sátorfáját, és odaköltözne.
(Forrás: Gphgrd01 / The stock of CEU / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
Most épp a CEU-n csattan az ostor. A kényszeres kormányzati háborús hangulatkeltés épp ezt az intézményt találta meg, ebből csinál ügyet. Orbánék Soros jóvoltából már megtapasztalhatták, mit jelent egy kiemelkedő intézményben tanulni. Az átalakult, radikális liberálisból a politikai céljai mentén éppen illiberális antidemokratává színeváltott Orbán megtalálta aktuális ellenfelét Soros György személyében.
A CEU Soros György alapítványainak köszönheti létét. Az intézmény hihetetlenül sikeres iskolái az ő támogatásának (is) köszönhetően ontják a tudományos eredményeket, bocsátják ki a világszerte elismert és keresett szakembereket.
Orbánnak viszont most ellenség kell. Harci törpéi – akik közül nem egy éppen a CEU-n végzett, tanult – meg sem kísérlik értelmesen elmagyarázni, mi a bajuk az intézménnyel. Háborús készültségbe trombitálták a csapatokat, félmondatos parancsszavakban, vakkantva kommunikálnak. Párbeszédnek helye nincs, háborút akarnak. Ha háború van, nem kell majd elmagyarázni, hogy miként kerülnek baráti kézre éppen a napokban a vidéki rádióállomások, tovább szűkítve a tájékozódni kívánó magyar polgár lehetőségeit.
A nyest kifejezi szolidaritását a CEU mellett. Véleményünk szerint a kormányzat felelőtlenül gondolkodik, amikor el akarja üldözni a legsikeresebb magyarországi oktatási intézményt. Akármilyen okból teszi is ezt.
#westandbyCEU.
Akár tetszik, akár nem.
A CEU megmentésével kapcsolatos angol nyelvű petíciót itt tudja aláírni.
@Robibá:
www.demokrata.hu/blog/2017-06-01/soros-iskola-hataron-0
:-)
@Roland2: Magyarán ha a Közép-Európai Egyetem folytatja budapesti működését, akkor bukott az Orbán-kormány?
@Untermensch4: Van valami bájos abban, amikor a melegházasságban élő amerikai zsidó spin doctor, Arthur Finkelstein találja ki az egykori büszke liberális, térdrecsuhásokozó, mára kereszténykonzervatív illiberálissá lett Fidesznek azt a liberálisokat ütő stratégiát, amihez időről-időre ilyen soft antiszemita betéteket is csatolnak.
Az eddigi választások 1990-től napjainking, a MIÉP-pel, Jobbikkal azért azt mutatják, hogy 10-15%-nál sokkal több antiszemita szavazó nálunk szerencsére nincs, ennyivel meg azért nehéz lenne választást nyerni.
@jan: " a "Soros mint főgonosz" téma gyakorlatilag csak a jobbos értelmiségen belüli egyes szubkultúrákat izgatja, teljesen érthetetlen, hogy mit akar vele a kormány"
Antiszemita szavazókat. Akik azért kellenek hogy lehessen azzal is revolverezni kifelé hogy ha a fidesz bukik/összeomlik akkor a jobbik szélsőségesen túlnyeri magát...
@szigetva: Lehet, hogy optimista vagyok, de valahogy úgy érzem, hogy most ezzel követték el a hübriszt, ami a bukásukhoz vezet majd. Ezt tapasztaltam az ismerőseimnél:
1) az amúgy is kormányellenes, de eddig talán kényelmes ismerőseim végre felemelték a seggüket (me included), és kimentek tüntetni, aláírtak, nyilvános fórumokon megnyilvánultak, érveltek
2) a Fideszből kiábrándult, de a "Gyurcsány se volt jobb" logika miatt csak a közömbösségig eljutott jobbos szimpátiájú ismerőseim közül sokaknál betelt a pohár, szintén tüntetni járnak, posztolnak, elkezdik nézegetni az ellenzéki pártokat, hogy melyikre szavazzanak
3) azok az ismerőseim, akik ezután a botrány után is Fidesz-hűek maradnak, meghúzzák magukat, meg se kísérlik védeni a Fideszt
Persze ez a fővárosi értelmiség, nyilván vannak milliók, akiket nem izgat a CEU. De amúgy szerintem ez is annak a jele, hogy a Fidesz benézett valamit. A rezsicsökkentést és a migránsparát jó érzékkel választották, azzal tényleg ideológiától és pártszimpátiától függetlenül milliókat tudtak megfogni. Viszont a "Soros mint főgonosz" téma gyakorlatilag csak a jobbos értelmiségen belüli egyes szubkultúrákat izgatja, teljesen érthetetlen, hogy mit akar vele a kormány (nyilván azon túl, hogy az egyik utolsó független intézményt felszámolni).
@Roland2: Odafigyelnek. Ma hívott a közvéleménykutató...
@Irgun Baklav: Egy képviselő megtámadja a lex ceu-t, új szavazás, visszavonja a parlament, lám-lám mégis demokrácia van...
@Roland2: Az a baj, hogy a törvényjavaslatot már elfogadták, így presztizsveszteség nélkül ebből már nehéz lesz kihátrálni.
Ami a CEU-t illeti, a költözés persze nekik is nyűg lenne, hiszen Budapesten már van egy kiépült kampusz, adott oktatói és hallgatóigárda, amit nehéz lenne maradéktalanul átmenteni mondjuk Bécsbe.
De az a részükről a mostani helyzetben az aligha lenne választható megoldás, ha megalázkodnának és pitiznének a kormánynál, hogy ha az eddigieknél rosszabb feltételekkel is, de lécciléccihaddmaradjunkitt.
Azért érdemes megfigyelni, hogy a nagy társadalmi vitát vagy felhördülést eredményező "ötleteitől" a kormány az utolsó pillanatban meg szokott hátrálni vagy ejti az ügyet, 6 ( vagy 7 ) ilyen volt már : netadó, vasárnapi boltzár, halálbüntetés megpendítése , sikertelen kvótanépszavazás és alkotmánymodosítás ,olimpiai pályázat visszavonása , Heineken & vöröscsillag . Azért odafigyelnek a közhangulatra, és többre becsülik a hatalmukat, mint az elveiket. Szerintem 97-98% az esélye, hogy a CEU végül maradhat.
Amikor 2011-ben kicsinálták a Földrajzinév Bizottságot (vagy vmi ilyesmi neve volt) Ferihegy ügyben úgy, hogy a tagjait a dologtól független munkahelyeikről elbocsátották, akkor érzetem először, hogy sokkal nagyobb a baj, mint gondoltam. Azóta havi, néha heti rendszerességgel jön az ilyesmi… És azt látom, hogy még mindig akad értelmesnek tűnő ember, aki támogatja ezt a rezsimet.
Én azt gondolom, hogy bármit gondol is a kormány a CEU szellemiségéről, azokról a szabályokról, amelyek mellett eddig működött (egyébként ezeket a peremfeltételeket részben eddig is egy törvény adta meg: mkogy.jogtar.hu/?page=show&docid=a0400061.TV ), nincs olyan racionális jogi-oktatási-társadalmi ok, amellyel az új "Lex CEU" gyorsított tárgyalása és elfogadása indokolható lenne.
Ez az egész egy politikailag motivált leszámolás "Sorosék" ellen, ahol nem számít se az, hogy mit jelentett a CEU a hazai tudományos élet, kutatási tevékenységek szempontjából; sem az, hogy hogyan érinti ez a törvény, és az a méltatlan eljárás, amiben elfogadták a magyar kormány és Magyarország reputációját; sem a CEU által foglalkoztatott oktatók, sem az ott tanuló hallgatók érdekei; egyedül ... rögeszméi és üldözési mániája számított.
Ez azért elég szomorú, és a jövőre nézve sem sok jóval kecsegtet.
@aphelion: Ezek szerint te nagyon fiatal lehetsz, mert én még úgy nőttem fel, hogy az volt. :) Az azóta már megboldogult nagyapám születésnapját pl. így volt könnyebb megjegyeznem, hogy április 4-ére esett.
@nadivereb: Engem már az sem lepne meg, ha pár év múlva munkaszüneti nap lenne, és a hírekben büszkén bemondanák, hogy Moszkvából üdvözletüket küldik Magyarország felszabadulásának évfordulója alkalmából...
A legszebb az egészben, hogy mindezt sürgősséggel előrehozták április 4-ére, hogy az egész kormányzás végképp egy szétszedhetetlen abszurd szimbólumhalmazzá váljon.
www.youtube.com/watch?v=F2Vl_PUzegw