Több latint az angol iskolákba!
Új élharcosa támadt a latin nyelvnek Londonban: a főpolgármester a latintanítás bevezetésére ösztönzi az állami iskolákat.
Aki magolt már gyöngyöző homlokkal deklinációkat, konjugációkat és ablatívuszt, az megértheti a latin nyelv ellenzőit: nem csak holt nyelv, de ráadásul módfelett nehéz is – minek hát akkor fárasztani vele a modern agyat?
A klasszikus örökség iránt lelkesedőknek viszont szintén megvannak a maguk érvei: mai kultúránk őse-gyökere a latin, hogyan is élhetnénk úgy, hogy ezt nem ismerjük? Ahogy London polgármestere, Boris Johnson is fogalmaz: „Nem lehetséges megérteni a modern világot, hacsak nem értjük meg az antikot, ami végül is mindannyiunkat létrehozott.”
Johnson egy kutatási eredményről értesülve vált a latin nyelv szószólójává. A tanulmány kimutatta, hogy a brit állami iskoláknak csupán 2 százaléka teszi lehetővé a latintanulást, ellentétben a magániskolákkal, ahogy majd' 40 százalék ugyanez az arány. Az eredmények megmutatják: a hiányosságnak főként a képzett tanárok és az időhiány az oka. Ezért kínálják a latint a legtöbb intézményben csupán órák utáni választható tantárgyként. „Abszurd, hogy a modern európai nyelvek legtöbbjének őse nem kap helyet a nemzeti alaptantervben” – kommentálja a helyzetet Johnson.
Ösztönzésének kézzelfogható eredményéről eddig nem tudni, de nem kizárt, hogy a jövő brit diákjai ugyanolyan lelkesedéssel koptatják majd Vergiliust is, mint Harry Pottert.