Tajvan is terjeszkedik
Tajvan arra készül, hogy külföldi akadémiákat létrehozva a tengeren túl is terjessze saját kultúráját. A pontos stratégiáról egyelőre vitatkoznak.
Hamarosan Tajvan is megnyitja a maga külföldi „kulturális kirendeltségeit”, melyeknek célja a tajvani kultúra népszerűsítése lesz. Csakhogy egyelőre vita folyik arról, vajon a nyelvtanítás is beletartozik-e a leendő Tajvani Akadémiák profiljába. A sziget lakossága ugyanis 98 százalékban kínai, és a kínai nyelvnek és kultúrának már van népszerűsítője: a Konfuciusz Intézetek.
Akadémikusok amellett érvelnek, hogy az akadémiáknak igenis feladatuk legyen a nyelvoktatás, hiszen a Tajvanon használt nyelv írás a kínai írásnak egy tradicionális változata, és mint ilyen, eltér a világszerte tanított, erősen leegyszerűsített írásjelektől. Mások viszont úgy gondolják, fölösleges ezt is bevonni az intézmény tevékenységei közé, hiszen ezt a küldetést már felvállalta a világon működő közel 500 Konfuciusz Intézet.
Ha minden a tervek szerint halad, az első Tajvani Akadémiát idén év vége felé nyitják meg Los Angelesben és Houstonban. Ezzel Tajvan belép a sorba a saját kultúráját népszerűsítő British Council, a Goethe Intézet és az Allience Francaise mögé. Hogy mi lesz a vita kimenetele, azt egyelőre még nem tudni.
@elhe taifin: Való igaz, súlyos tévedés volt, javítottam, bár így kissé homályos, miről is folyt a vita. Talán arról, hogy a kínai nyelv oktatása során a hagyományos írást kell-e oktatni?
"hiszen a Tajvanon használt nyelv a kínainak egy tradicionális változata, és mint ilyen, eltér a világszerte tanított, erősen leegyszerűsített írásjelektől. "
Nem a nyelv tradicionális, hanem az írás (繁體字)-ugyanis a KNK-tól eltérően Taivanon nem hajtottak végre írásreformot.
Nagyon jók ezek a cikkek! Szívesen olvasnék a Balassi Intézet munkásságáról, külföldi képviseleteiről is :)