0:05
Főoldal | Rénhírek

Szökőnapra nem vonatkozik a helyesírás?

-fl- | 2016. február 29.

A fenti képpel Zsuzsanna nevű olvasónk lepett meg minket az alábbi levél kíséretében:

Szökőév van, ilyenkor a meghosszabbodott február utolsó napját sokan különleges napnak élik meg. Főleg azok, akiknek erre a napra esik a születésnapja. :) A facebook is az ünneplésre buzdít, már csak egyetlen hiba van a felhívásban, a dátum helyesírása. Szökőévre vajon nem vonatkozik a helyesírás? ;)

Lehet, hogy mi vagyunk nagyon figyelmetlenek, de őszintén szólva nem igazán értjük, mi Zsuzsanna problémája a fenti írásmóddal. Ezt az írásmódot ugyanis a helyesírási szabályzat tudomásunk szerint megengedi, sőt példái között alkalmazza, méghozzá épp a kletezések írás módjára vonatkozó első, 295. számú pontban:

Az évszámot arab számmal írjuk, s a teljes keltezésben utána pontot teszünk. A hónap neve teljesen kiírható vagy rövidíthető, illetőleg jelölhető római számmal is, arab számmal is. A napot arab számmal írjuk, s utána pontot teszünk, vagy a számjegyhez (pont nélkül) kötőjellel kapcsoljuk a toldalékot, például:

2014. február 28. 2014. II. 28.
2014. febr. 28. 2014. 02. 28.
2014. febr. 28-a 2014. 02. 28-án

Elképzelhető helyesírási hiba, hogy kiteszik a pontot a kötőjel elé, vagy ha nagybetűvel írják a hónap nevét – azonban ilyesmit a fenti képen nem látunk.

Annál furcsábbnak tartjuk a dátum alatt szereplő kérdésben az izgatott vmivel kapcsolatban szerkezetet, hiszen ez nyelvérzékünk szerint inkább izgatott valami miatt, sőt izgul valami miatt formában hangzana természetesen. Ugyanakkor be kell látnunk, hogy a neten számos példát találunk az előző szerkezetre is, és ha ügyetlen fordításoknak köszönhetően is terjedt el, elképzelhető, hogy sok nyelvhasználó számára ma már természetes.

Hasonló tartalmak:

legutóbbi hozzászólások listája...
Nyelv és politika; Természettudomány; Nyelvtudomány; Oktatás; LEITERJAKAB
Váltás normál nézetre...