0:05
Főoldal | Rénhírek

Román-magyar felsőoktatási fórum Kolozsvárott

Ez lesz az első alkalom, hogy a két ország felsőoktatási vezetői ilyen nagy létszámban egyeztetnek.

MTI | 2010. június 9.

Román-magyar felsőoktatási fórumot tart Kolozsvárott a Magyar Rektori Konferencia (MRK) és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem pénteken. A tanácskozás napirendjén a két ország felsőoktatásának helyzete, továbbfejlesztésének lehetőségei szerepelnek – közölte a rektori konferencia kedden.

A közlemény szerint ez az első olyan alkalom, amikor a két ország felsőoktatási vezetői ilyen nagy létszámban találkoznak annak érdekében, hogy megvitassák a magyar és a román, illetve a romániai magyar felsőoktatás helyzetét, valamint tárgyaljanak a felsőoktatási rendszerek továbbfejlesztéséről és az együttműködés lehetőségeiről.

A fórumon részt vesznek a magyar felsőoktatási intézmények rektorai, a magyarországi és romániai oktatáspolitika alakításában meghatározó szerepet betöltő intézményvezetők, felsőoktatási szakemberek és politikusok, a tudományos akadémiák képviselői, valamint az MRK támogatói.

A fórum fő célja az, hogy a két ország felsőoktatása közötti együttműködés további lehetőségeit megalapozzák, kiemelt figyelmet fordítva a magyarországi és a romániai magyar intézmények közötti kapcsolatokra.

A rendezvény új lendületet kíván adni a közös képzési és kutatási programok kialakításának, az oktatók, hallgatók és kutatók cseréjének, valamint különböző regionális együttműködési programok fejlesztésének.

A rendezvényen előadást tart Szabó Gábor, a Magyar Rektori Konferencia elnöke, Ecaterina Andronescu, a Román Rektori Konferencia elnöke, Markó Béla miniszterelnök-helyettes, Tőkés László, a Partiumi Keresztény Egyetem elnöke, Ionel Haiduc, a Román Tudományos Akadémia elnöke, Péntek János, az MTA Kolozsvári Akadémiai Bizottságának elnöke, valamint több magyarországi és romániai egyetem vezetője.

A fórumon írják alá a romániai felsőoktatásban magyar nyelven tanuló diákok tehetséggondozását elősegítő együttműködési szerződést. A megállapodás célja, hogy a romániai diákok, oktatók és kutatók jobban megismerhessék a magyarországi felsőoktatási intézményekben zajló tudományos diákköri (TDK) tevékenységet. Cél továbbá, hogy e tapasztalatokat a romániai magyar nyelvű felsőoktatás szereplői saját hagyományaiknak megfelelően, a romániai felsőoktatási tehetséggondozás meglévő szervezeti kereteinek erősítésére, illetve – amely területeken szükséges – e szervezeti keretek megteremtésére felhasználhassák.

Pénteken – szintén első alkalommal a szervezet történetében – az MRK plénuma Magyarország határain túl, Kolozsvárott tartja plenáris ülését, ahol megválasztja a szervezet új vezető tisztségviselőit.

A plénum ülésén három további együttműködési szerződést is aláírnak a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, illetve a Miskolci Egyetem, a Pannon Egyetem és a Budapesti Gazdasági Főiskola között. Ezek célja együttműködés kiépítése és fejlesztése a partner-egyetemek között az oktatás, a tudományos kutatás és az akadémiai élet egyéb területein. E törekvés jegyében a Sapientia EMTE eddig tizenegy magyarországi felsőoktatási intézménnyel alakított ki szerződéses kapcsolatot, amelyek ápolását és fejlesztését kiemelt stratégiai célként kezeli az intézmény – olvasható az MTI-hez eljuttatott közleményben.

Hasonló tartalmak:

Hozzászólások:

Követem a cikkhozzászólásokat (RSS)
Még nincs hozzászólás, legyen Ön az első!