Perbeszédverseny az uniós jog jegyében Miskolcon
Hetedik alkalommal rendez perbeszédversenyt a Miskolci EU Vándorkupáért az Európajogi és Nemzetközi Magánjogi Tanszék a borsodi megyeszékhelyen, a szóbeli döntőt csütörtökön és pénteken tartják a Miskolci Egyetem jogi karának mintatárgyalójában.
A versenyt Magyarországnak az Európai Unióhoz való csatlakozásának évében, 2004-ben alapította a miskolci Állam- és Jogtudományi Kar Európajogi és Nemzetközi Magánjogi Tanszéke. A cél, hogy a joghallgatók és a már végzett jogászok számára is közelebb hozza az uniós jogot, illetve annak gyakorlati alkalmazását. A verseny specialitása, hogy egy hipotetikus jogeset alapján kell a csapatoknak „mindkét oldalról" megvédeniük az álláspontjukat. Az idei verseny alkalmával a Törvényszék ítélete ellen kell fellebbezniük a bírósághoz, továbbá a másik oldalról válaszbeadványt kell megfogalmazniuk – tájékoztatták a szervezők az MTI-t.
A közlés szerint további specialitása a versenynek – a többi perbeszédversenytől eltérően –, hogy kétfordulós, a csapatoknak először írásban kell kifejteniük a jogi álláspontjukat, majd azt a szóbeli meghallgatáson kell megvédeniük. Az idei fiktív jogeset tárgya a géntechnológiával kezelt komló ügye.
Az idei jogeset – csakúgy, mint a verseny korábbi alkalmaival – gyakorlati jellegű, olyannyira, hogy magához az Európai Unió luxemburgi bíróságához érkezett keresetek alapjául szolgáló – folyamatban lévő – ügyekkel kapcsolatban is tesznek fel kérdéseket a jogeset írói.
A Vándorkupa a versenyen nyerhető el, amelyet a szekció legeredményesebb csapata kaphat meg, és a következő megmérettetésig birtokolja.
Az idén összesen 14 – 3-3 fős – csoport verseng a II. Miskolci EU Vándorkupáért: a joghallgatók szekciójába idén 10 csapat nevezett, míg a fiatal, már végzett, de még szakvizsgával nem rendelkező jogászok szekciójában 4 csoport versenyzik majd.
A Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán nagy hagyományokra tekintenek vissza a perbeszédversenyek, rendeztek már ilyet a jog különféle szakterületein, egyebek mellett agrár-, munka- és Európa-jogból, angol és magyar nyelven is.