Nők, kábítószerek, árulás
Isten? Haza? Becsület? Morfium! 1939, Varsó, a német megszállás első heteiben. Konstanty Willemann varsói polgár, egy német arisztokrata és egy asszimilált sziléziai asszony gyermeke, akit nemigen foglalkoztatnak a hazafias jelszavak, a hős katonák vérével megszentelt hagyományok. Egy cinikus gazember, egy bonviván, egy romlott morfinista. Hűtlen férj és rossz apa. Konstanty kelletlenül vesz részt a szeptemberi hadjáratban, a vereséget követően is akarata ellenére lesz tagja egy földalatti ellenálló szervezetnek. Nem akar se lengyel, se német lenni… Csak egy újabb adag morfiumot, és tovább élni a világfi és szoknyabolond életét. A történelem elől azonban nincs menekvés.
Megjelent Szczepan Twardoch Morfium című könyve Körner Gábor fordításában. Twardoch olyan antihőst alkotott, akit szeretünk, akinek szurkolunk, annak ellenére, hogy szégyentelen és megátalkodott. Akinek Varsó kiégett utcáin tett minden lépését egy különös hang kíséri, egy rejtélyes erő, mely a múltat és a jövőt is ismeri. S hogy ez egy gépezeté, mely a világ feletti uralmat bírja, vagy a Sátáné, talán a címben szereplő drog suttogja a gonosz varázslatokat hősünk fülébe? Twardoch egy embert mutat meg nekünk, akit felkapott a történelem forgószele, akit rabul ejtettek saját ösztönei, valakit, akinek több szégyenletes vonása van, mint jó. Talán mert a világ is éppen ilyen.
Az 1979-es születésű lengyel szerző (végzettségét tekintve szociológus) evvel a könyvvel robbant be a lengyel irodalmi életbe. A Morfium mind a kritikusok, mind pedig a közönség köreiben óriási sikert aratott, 2013-ban pedig Twardoch vihette haza a rangos, 1993 óta minden évben hat művészeti ágban kiosztott Paszport Polityki díjat irodalom kategóriában. Ezért a könyvéért Nike-díjra és European Book Prize díjra is jelölték. Következő könyve, a Drach is nagyot szólt. Ezért a könyvéért Twardochot ismét Nike-díjra jelölték és idén neki ítélték a Kościelski-díjat!