0:05
Főoldal | Rénhírek

Nehezen hozzáférhető szövegek a neten!

-fl- | 2015. december 17.

Tutsek Anna
Tutsek Anna
(Forrás: foodandwine.hu)

Tizenkét írónő életpályáját mutatja be az az egyedülálló weboldal, amelyen a 19-20. század fordulóján alkotó írók számos – eddig nehezen hozzáférhető – szövegét is közzétették. A kutatás a Bölcsészettudományi Kar Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetében zajló „Nőírók és publikációs fórumaik a századforduló Magyarországán” című OTKA projekt keretében valósult meg.

A weboldal Czóbel Minka, Erdős Renée, Gulácsy Irén, Lesznai Anna, Lux Terka, Ritoók Emma, Szalay Fruzina, Szikra (Teleki Sándorné), Tormay Cecile, Tutsek Anna, Wohl Janka és Wohl Stefánia munkásságát a század összművészeti, kulturális narratívájába ágyazva, egymással összekapcsolva mutatatja be. A Szövegtárban több ezer oldalnyi, nehezen hozzáférhető szépirodalmi szöveget (regényeket, versesköteteket, drámákat, novellás köteteket) digitalizáltak és tettek elérhetővé. 

A Rövid idézetek rovathoz néhány jellemző szöveget gyűjtöttek össze az írónők publikált és kéziratos hagyatékban maradt munkáiból, a Tematikus idézetek blokk olyan fontos témákhoz kínál szövegrészleteket, mint az anyaság, a női szexualitás, az abortusz, a nő-férfi illetve nő-nő közti viszony, a házasság, az anya-lány kapcsolat, a női-férfi szerepek, a feminizmus, a divat és társasági élet és az antiszemitizmus. Az oldalon közel kétszáz korabeli fotó is elérhető a tárgyalt írónőkről és a velük kapcsolatos jelenlegi irodalmi emlékhelyekről.

A projektet Menyhért Anna vezette, részt vett benne Balogh Eszter, Györe Borbála, Kapus Erika, Mészáros Zsolt és Vajda Károly. A honlap elkészítésében közreműködött Zsadányi Edit, Marczali Ferenc és Han Anna is.

Forrás: ELTE

Hasonló tartalmak:

legutóbbi hozzászólások listája...
Nyelv és politika; Természettudomány; Nyelvtudomány; Oktatás; LEITERJAKAB
Váltás normál nézetre...