Milyen nyelven beszélnek otthon a szlovákiai magyarok?
A szlovákiai magyaroknak csak 4 százaléka beszél az otthonában többnyire szlovákul, 21 százalékuk a magyart és a szlovákot felváltva használja.
A szlovákiai magyarok mintegy négy százaléka beszél az otthonában többnyire szlovákul, 21 százalékuk a magyart és a szlovákot felváltva használja, míg 75 százalék esetében alapvetően a magyar a családi kommunikáció nyelve – derült ki egy szociológiai felmérésből, amelynek eredményét csütörtökön hozták nyilvánosságra Pozsonyban.
A szlovákiai magyarok nyelvhasználatáról a nagyszombati Cirill és Metód Egyetem készített szociológiai felmérést – közölte Ladislav Machácek, az egyetem filozófiai kara politológiai tanszékének munkatársa.
Kifejtette: a válaszadók a felmérés során maguk dönthették el azt is, hogy milyen nyelven fognak beszélgetni a szakemberekkel. A megkérdezettek 48 százaléka a feltett kérdésekre szlovákul válaszolt.
A megszólítottak majdnem 70 százaléka vélekedett úgy, hogy az államnyelvi kommunikáció nagyon fontos, 23 százalékuk szerint fontos, és csupán 5,3 százalék állította azt, hogy nem fontos tudni az államnyelvet.
Arra a kérdésre, hogyan jellemezné etnikai hovatartozását, a megkérdezettek majdnem 68 százaléka azt a megfogalmazást választotta, hogy „szlovákiai magyar vagyok”, 16,1 százalék azt, hogy „magyar vagyok”, míg 13,1 százalék azt, hogy „magyar származású szlovák vagyok” – mondta Machácek.
A felmérésben részt vevők mindegyike beszélte a magyar nyelvet, vagy tudott magyarul, 96,8 százalékuk szlovákul is megértette magát, 20 százalék németül, 17,7 százalék angolul, 15,6 százalék pedig orosz nyelven is képes volt kommunikálni.
A felmérés célja a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek identitásának jobb megismerése volt. A nagyszombati egyetem a kutatást az Európai Bizottság támogatásával valósította meg egy nemzetközi projekt keretében. A felmérés fő koordinátora a bécsi székhelyű Institute for Advanced Studies volt. Egységes módszer alapján hasonló kutatásra került sor Magyarországon, Ukrajnában, Lengyelországban, Fehéroroszországban, Lettországban és Oroszországban. Szlovákiában 800 személyt kérdeztek meg a pozsonyi Focus közvélemény-kutató intézet közreműködésével 2009 novemberében és decemberében.