Mesevilág a Müpában
Ha tavasz, akkor olvasás: a nemzetközi könyvfesztivál lezárult, de a kíváncsiakat újabb rendezvény: gyermekirodalmi fesztivál és könyvvásár várja.
Együtt lenni jó címmel rendezik meg a VI. Gyermekirodalmi Fesztivált és Vásárt a hétvégén a Művészetek Palotájában (Müpa), ahol csaknem száz program és ötven kortárs szerző, illetve illusztrátor várja majd a közönséget – közölte Sándor Csilla Mária szervező, a Csodaceruza folyóirat főszerkesztője a XVII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon tartott szombati sajtótájékoztatón.
Kiemelte, hogy az április 30-tól május 2-ig tartó rendezvényen a hangsúly az alkotókon és a minőségi gyerekirodalmon lesz. A háromnapos fesztiválon lesz például versfaragás Lackfi Jánossal, Szalóki Ági-koncert, bélyegtervezés, ajándékkönyv-készítés és játékos könyvbemutatók is, az Örkény Színház színészei meséket olvasnak a közönségnek, de közös rajzolás, illusztrálás és filmvetítés is színesíti a programokat.
A szegénység és a társadalmi kirekesztettség elleni küzdelem európai évéhez kapcsolódva a Gyermekkönyvszerzők és Illusztrátorok Egyesülete (GYIE) meseíró és illusztrációs pályázatot hirdetett e témában. Mint azt Paulovkin Boglárka illusztrátor elmondta, a pályázatra csaknem 250 mű érkezett, s az első fordulón „átment, minőséget és értéket képviselő” műveket a fesztiválon megrendezett kiállításon láthatja majd a közönség. Hozzátette: az illusztrátorok az írókhoz hasonlóan közvetítő szerepet töltenek be, „ők viszik be a gyerekszobába a magas művészetet”. A fesztiválon a szakemberek megbeszélést tartanak majd arról is, hogy érdemes lenne létrehozni egy Magyar Gyerekkönyv Intézetet, mint rangos szakmai fórumot.
Turkovics Mónika, a Müpa marketing és kommunikációs igazgatója elmondta: ez a fesztivál remek kulturális színfolt lesz az intézményben, s a Cifra Palota elnevezésű interaktív vasárnapi esemény is jól illeszkedik majd a VI. Gyermekirodalmi Fesztivál és Vásár programjai közé. A sajtótájékoztatón Lackfi János felolvasott az Aranysityak című gyermekverskötetből, amely – mint mondta – 40 költő írását tartalmazza. A többi között Garaczi László, Varró Dániel, Petőcz András, Tóth Krisztina és László Noémi költeményeivel ismerkedhetnek meg az érdeklődők a Molnár Jacqueline rajzaival illusztrált kiadványban.