Komoly hangon a Tilosról és Ice-T-ről
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság kifogásolta, hogy a Tilos Rádió 2010. szeptember 2-án 17:51-kor lejátszotta Ice-T egy angol nyelvű, afroamerikai szlengben írt, valóban nem úri szalonokba való számát. Ez szerte a neten különböző reakciókat váltott ki, de kevés a józan hangú elemzés.
A valóban nehezen érthető esetet a megszólaló többség negatívan fogadja. Egyesek még kommentárra sem tartják érdemesnek, másokból kihozza a szépírói hajlamot, de kevés az olyan objektív, elemző kommentár, mint A nyelvtanulás babonái című blogon megjelent.
Az írás a NMHH levelének mindössze egyetlen állításával foglalkozik részletesebben, méghozzá azzal, hogy mekkora lehetett azon fiatalkorúak száma, akik egyáltalán tényleg megérthették a szám szövegét. A hazánkra jellemző nyelvtudásról kirajzolódó szomorú kép mellett azt is megtudhatjuk, hogy az afroamerikai szlenget a legkiválóbb angoltudás mellett is csak töredékesen érthetjük.
Kérdés, hogy erről a médiahatóság illetékesei miért nem tudnak.
Minden hárlemi szemetet "kötelező lejátszani nálunk? Még bemutató jelleggelis sok, no de állandóan az amerikai slágerlistákat majmolni!
Mi nem vagyunk amerikaiak,nem a mi ízlésünk és nem a mi választásunk egy ottani slágerlista.
Bár, értem, mi a szándék: konzumidiótákat faragni az arra fogékonyakból. Arra jó!
@Theobroma: Bizony, a Zsadon-cikk a hét évvel ezelőtti Tilos elleni támadásról szól. Úgy látszik, kiment már a fejekből, pedig akkor nemcsak hatósági fellépés volt, agresszív utcai demonstráció is.
Ha valaki feljelent egy programot, akkor a Media Hatóságnak ki kell azt vizsgálnia. Ez a kötelessége!
A vizsgálat esetleg azt állapítja meg, hogy az a szöveg egy New York-i gyerek et veszélyeztethet, mármint, ha az ezt a szlenget érti, a magyarok pedig nem értik, így nincs ok tovább vizsgálódni.
Legfeljebb azt hozzá tudja fűzni, hogy ha a magyar gyerekek meg tudnák érteni, akkor csak este lenne szabad adni.
De itt van a media-törvénynek (régi+új) egy érdekes vetülete:
Egy alig ismert kis zúg-adó közvetít valami olyat, mely csak felületesen mondható kihágásnak, tényleg nem az. De azért feljelenteti magát, hogy a media elkezdje a hatóságot szapulni. Az egész játék célja az, hogy az adó magának ingyen reklámot szerezzen.
Talán csakugyan szükség lenne egy változtatásra a törvényben:
Ilyen esetben az ügyről szóló cikkeket hirdetéseknek kéne nyilvánítani, amiért a cikkeket lehozó újságok pénzt kérhetnek, de ami után mondjuk 80%-os adót kellene fizetni.
De a Media-Hatóság mérsékelhetné a hirdetések árát.
Kedves Nyest, a Zsadon-cikk lassan hét éves, nem hiszem, hogy a NMHH lépése lett volna az indukátora.
De ami a nyelvtanulás babonái blogon megjelent, az tényleg szuper, emellett pedig (azt hiszem, kevésbé nyelvészszempontból) elgondolkodtató ez is: langologitarok.blog.hu/2010/12/30/ice_t_magyar_hangja_szalai_annamar