0:05
Főoldal | Rénhírek

Kisebbségek versenyeznek az év hala címéért

-fl- | 2015. október 5.

A Magyar Haltani Társaság honlapján állított jelöltek közül – compó, márna és selymes durbincs – az nyeri el a kitüntető címet, amelyik december végéig a legtöbb voksot kapja. A korábbi évekhez hasonlóan ez alkalommal is három őshonos halunk közül választhatnak a szavazók.

Az átlátszó tavakban óarany színű, a sötét vizekben barnásfekete árnyalatú compó nem csak szép, de kitűnő húsú halunk is egyben. A sekély, erősen felmelegedő, növényekkel benőtt állóvizeket lakja, ahol a gyakorta szűkös oxigéntartalom ellenére is megél. Adottságai a klímaváltozás során előnyt jelenthetnek számára.

Compó
Compó
(Forrás: Wikimedia Commons / Dezidor / CC BY 3.0)

Vele ellentétben a márna a hűvösebb, sóderes medrű folyóvizeket kedveli. Ívása is az ilyen szakaszokon zajlik, a duzzasztók fölötti iszapos részeket elkerüli. Kitűnő horgászhal, amelynek szálkás, de ízletes húsát sokan kedvelik. Az ikráját azonban nem ajánlatos fogyasztani, mert megárthat.

Márna
Márna
(Forrás: Wikimedia Commons / VagrantDarter / CC BY-SA 4.0)

A védett selymes durbincs a Duna és mellékfolyói vízrendszerében alakult ki, és ma is csak ezekben a vizekben él. Természeti értékünk tehát, amelynek védelmét bennszülött volta mellett állományainak megfogyatkozása is indokolja.

Selymes durbincs
Selymes durbincs
(Forrás: mrk.cz / kapor)

A jelöltek közül 2015. december 31-ig lehet választani a társaság honlapján, eredményhirdetés január elsején.

Arra, hogy a compó népies neve cigányhal, míg a márnáé zsidóhal, és így tulajdonképpen kisebbségek küzdenek az év hala címéért, a 444 figyelt fel. A selymes durbincs ugyan nem illik a koncepcióba, ám ennek neve még annál is sikamlósabb, mint amit egy haltól várnánk.

2015-ben a kecsege aratott rajt-cél győzelmet, alaposan ráverve a galócára és a vágódurbincsra. 2014-ben a magyar bucó lett az év hala, kevéssel megelőzve a sügért, alaposan elhagyva a gardát. 2013-ban a horgászok által favorizált menyhal nyert a természetvédők által támogatott leánykoncérral szemben, a kurta baing labdába sem rúghatott. A 2012-es év hala címet a mesék aranyhala, a színéről aranykárásznak is nevezett széles kárász (Carassius carassius) nyerte el a fordulatokban bővelkedő, tízezres közönséget megmozgató szavazáson, megelőzve a lápi pócot és a szilvaorrú keszeget. A 2011-es év hala a kősüllő (Sander volgensis), 2010-é a nyúldomolykó (Leuciscus leuciscus) volt.

Hasonló tartalmak:

legutóbbi hozzászólások listája...
Nyelv és politika; Természettudomány; Nyelvtudomány; Oktatás; LEITERJAKAB
Váltás normál nézetre...