Ki volt József Attila ?
A fenti kérdésre bizonyára sokan rávágnák, hogy költő volt, ám alighanem keveseknek jutna eszükbe, hogy azt válaszolják: magántisztviselő volt. Sőt többségünk valószínűleg azt sem tudja, mi az a magántisztviselő: az interneten a szó leginkább szótárakban, régebbi szövegekben és történelmi tárgyú cikkekben fordul elő.
A magyar értelmező kéziszótár szerint a magántisztviselő „Magáncég, [magán]vállalat tisztviselője”. Érdemes elolvasni a sorsukról szóló korabeli cikket. Ha figyelembe vesszük, hogy a negyvenes évek végétől a magánvállalatok megszűntek, így a magántisztviselők is eltűntek, megérthetjük, hogy a szó is elveszett. Önmagában persze ez nem kielégítő magyarázat, hiszen fennmaradhatott volna a „kapitalista országokban” dolgozó alkalmazottakkal kapcsolatban, illetve történelmi terminusként, és a rendszerváltás után ismét használatba kerülhetett volna, ám ez mégsem így történt.
A per idején, 1924 januárja és 1925 márciusa között József Attila könyvügynökként és banktisztviselőként dolgozott, 1924 augusztusában pedig beiratkozott a Szegedi Egyetemre. Alig három héttel azután, hogy felmentették, megjelent Tiszta szívvel című verse, mely újabb botrányt váltott ki. Horger Antal ekkor tanácsolta el a költői pályától, de nem rúgta ki: a szemesztert József Attila még Szegeden fejezte be, majd Budapestre távozott, ahol megismerkedett Rákosi Mátyással is...