Ismét megállíthatatlanul jönnek az év szavai
Hiába, na, kis szerkesztőség vagyunk, nem tudunk egyszerre mindenre figyelni, így a 444 előbb szúrta ki, hogy a Collins-szótár szerkesztői kiválogatták a 2015-ös év szavait. A 444 azt is megjegyzi, hogy „Az év magyar szavait december közepén szokták kihirdetni”, de megfeledkezik arról, hogy bizony többen is vannak, akik az év magyar szavát kiválasztani hivatottnak érzik magukat. Mostanában például a Tinta Kiadó kért meg minket, hogy tegyük közzé felhívásukat:
Az elmúlt hat évben mindig szerepelt a listán a szegénység, a hazugság, a remény, a válság, a kilátástalanság, a munkanélküliség és a korrupció. A 2009-es évet azonban a H1N1 és az influenza jellemezte leginkább, 2010-ben a vörösiszap és az árvíz, 2011-ben a végtörlesztés és a devizahitel, 2012-ben az okostelefon és a QR-kód, 2013-ban pedig a szelfi és a táblagép lett a legtalálóbb szó.
Kiss Gábor, a TINTA könyvkiadó vezetője szerint az elmúlt hat évben megjelenő lista szavai a nagy történelemkönyveknél is pontosabb korrajzot festenek egy-egy évről, hiszen a szó a mindennapi élet tükre. Tavaly szép számmal javasolták a szavazók a rezsicsökketést és az internetadót. Érdekes, hogy 2012-ben Schmitt Pál köztársasági elnök lemondása miatt a plágium szó volt népszerű javaslat, míg 2011-ben a West Balkánt javasolták sokan a szórakozóhelyen történt tragédia okán. 2010-ben szerepelt az ötvenes listán a fülkeforradalom szó is, a vuvuzela pedig a dél-afrikai focivébét idézte. A 2009-es szavak között ott volt a DVSC, amely a Debrecen focicsapatának a Bajnokok Ligája csoportkörébe való bejutására utalt.
Korábbi felmérésünkben arról kérdeztük olvasóinkat, hogy mit gondolnak, ki lenne hivatott megválasztani az év magyar szavát. Egyelőre mindössze ötven szavazat érkezett, ami azt is mutatja, hogy az év magyar szava nem sok izgalmat vált ki még olvasóink körében sem. A listán magasan, húsz szavazattal a csakis a nyest! opció vezet – ezt azonban tudjuk be a hazai pálya előnyének.
A többi válaszlehetőség közül 8 szavazattal az Anyanyelvápolók Szövetsége vezet, 5 szavazattal követi az MTA Nyelvtudományi Intézete, harmadik helyen pedig 4 szavazattal az a Fidesz a KDNP útmutatásai alapján opció áll. A dobogóról 3 szavazatával éppen hogy lemarad a csakis a Fidesz! lehetőség, a Tinta Könyvkiadó pedig csak ezt követi 2 szavazattal, holtversenyben a Magyar Nyelvstratégiai Kutatócsoport és a Magyar Nyelvi Szolgáltató Iroda, a miniszterelnök személyesen, illetve az MTA Nyelv- és Irodalomtudományi Osztálya válasszal együtt. Mindössze egy-egy olvasónk támogatná, hogy az év szavát a köztársasági elnök válassza ki személyesen, illetve hogy a miniszterelnöki hivatal döntsön nemzeti konzultáció alapján.