Idegenként a saját országomban? Mi a szabadságom ára?
12 tanulmány született A Szomszédok történelme – a visegrádi országok kölcsönös szemléletben és perspektívákban című projekt keretében. A négy visegrádi ország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország egy-egy történésze dolgozta fel három téma egyikét.
Az Idegenként a saját országomban? témakör magában foglalja az egyes országokban élő kisebbségek történelmi fejlődését és helyzetét, a migráció és a nacionalizmus kérdését. Az Ember a háborúban, háború az emberben témakörben arról születtek anyagok, hogy milyen volt az egyes államok helyzete a háború idején, továbbá sorsokat villantanak fel a lakossággal, a holokauszttal, az ellenállással vagy a megszállókkal szembeni felkeléssel kapcsolatban. A Mi a szabadságom ára? témakör azt vizsgálja, milyen volt a lakosság élete a totalitárius kommunista állam idején, milyen összeütközésekre került sor a rendszer és az ellenzék között, hogyan működött a propaganda, miként folyt küzdelem a jövőért. A tanulmányokat 28, tanároknak és diákoknak szóló feladatlap egészíti ki.
A tanulmányok és feladatlapok DVD-n is megjelentek, de a projekt honlapjáról is elérhetőek a magyaron kívül lengyelül, csehül és szlovákul is. Ennek köszönhetően nem csupán a közös történelmünk iránt érdeklődők forgathatják őket haszonnal, hanem a nyelvtanulók is.