0:05
Főoldal | Rénhírek

Hova szabad nyúlni, és miért érdemes?

-fl- | 2016. január 8.

Hova szabad nyúlni, és miért érdemes?
Forrás: Diply

Különbözőképpen viszonyulunk az érintéshez. Van, aki egyenesen viszolyog attól, hogy a másik hozzáérjen, és van, aki szívesen lapogatja meg távolabbi ismerőseit is egy-egy találkozás alkalmával. Vannak, akik családtagjaikkal sem pusziszkodnak, és vannak, akik úgy érzik, hogy a bemutatkozáshoz – legalábbis baráti körben – elengedhetetlenül hozzátartozik a puszi. Az azonban, úgy tűnik, mindannyiunkban közös, hogy vannak olyan testrészeink, ahol jobban toleráljuk az érintést, és vannak, ahol kevésbé – ráadásul ha a határ máshol is van, az általános, hogy mely testrészeinkre vagyunk érzékenyebbek.

Az Oxfordi Egyetem és a helsinki Aalto Egyetem kutatói 1300 férfit és nőt kérdeztek öt európai országból (Egyesült Királyság, Franciaország, Olaszország, Finnország, Oroszország) arról, hogy kitől mely testrészének megérintését fogadja el – írja a Diply. Szimbolikus hőtérképen jelölték, hogy a férfiak és a nők kitől fogadják el az adott testrész megérintését (partnertől, baráttól, szülőtől, testvértől, nagynénitől, nagybácsitól, ismerőstől, idegentől).

Fent: nők, lent: férfiak. Piros: nőtől, kék férfitől. Minél sotétebb a terület, annál kevésbé fogadják el az érintést
Fent: nők, lent: férfiak. Piros: nőtől, kék férfitől. Minél sotétebb a terület, annál kevésbé fogadják el az érintést
(Forrás: Diply)

Némi meglepetést keltett, hogy míg a nők annál inkább elfogadják az érintést különböző testrészeiken, minél közelebbi ismerősről volt szó, addig férfiak esetében ez jóval kevésbé számított: ők senkitől nem fogadták szívesen az érintést (persze partnerüktől eltekintve).

A kutatók persze nemzetiségre lebontva is megvizsgálták az eredményeket. Az talán nem meglepő, hogy a britek viselték el a legkevésbé az érintést – az azonban igen, hogy a finnek leginkább. A franciák és az olaszok hasonló arányban viselték el az érintést, az oroszok náluk valamivel kevésbé – de a britekhez hasonlítva még ők is kifejezetten szeretik, ha megtapizzák őket.

A családon kívüli kapcsolatokban sokkal inkább számít a kapcsolat mélysége, mint a találkozások gyakorisága. Egy rég nem látott baráttól is szívesebben fogadjuk az érintést, mint egy nap mint nap látott ismerőstől.

Bár általában minél közelebbi ismerősről van szó, annál inkább elfogadjuk az érintést az érzékenyebb területeken, vannak kivételek: a nemi szervek. Ezek a rokonok számára mindenképpen tabuk. Míg azonban a férfiak könnyebben elfogadják, hogy egy felületesen ismert nő a nemi szervükhöz érjen, mint az anyjuk, addig a nőknél nincs különbség: lényegében csak partnerüktől fogadják el, hogy nemi szervüket megérintsék.

A kutatók úgy vélik egymás megérintésének szerepe a társadalmi kapcsolatokban a majmoknál megfigyelhető kurkászás evolúciós maradványa. Robun Dunbar, at Oxfordi Egyetem kutatója szerint a telekommunikációnak és a közösségi médiának köszönhetően az emberek ma már kevesebbszer érintik meg egymást, ami nem tesz jót a kapcsolatoknak. Az érintések elmaradása oda vezethet, hogy az ember lejjebb csúszik a társadalmi létrán a távoli ismerős pozíciója felé. Ennek ellenére mi nem tanácsolnánk, hogy bárki is intenzív taperolással próbáljon meg ezen a létrán felkapaszkodni.

Hasonló tartalmak:

legutóbbi hozzászólások listája...
Nyelv és politika; Természettudomány; Nyelvtudomány; Oktatás; LEITERJAKAB
Váltás normál nézetre...