Honlap az anyanyelvért
A magyar nyelv értékeinek megőrzésére és gazdagítására várja a szakmai szervezetek és magánszemélyek ötleteit, elképzeléseit a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) Kultúráért Felelős Államtitkársága.
Az államtitkárság hétfői közleménye felidézi, hogy az Országgyűlés tavaly szeptemberben nyilvánította a magyar nyelv napjává november 13-át, a magyar nyelvet hivatalossá tévő 1844. évi II. törvénycikk szentesítésének dátumát. Tavaly novemberben országszerte és határainkon túl számos ünnepséget tartottak, a magyar közmédia is megemlékezett a jeles napról.
„Az országgyűlési határozat 3. pontja fölkéri a kormányt, hogy a szakmai és társadalmi nyilvánosság bevonásával vizsgálja meg nemzeti nyelvünk használatának helyzetét, s ennek alapján készítsen elő intézkedési tervet a magyar nyelv értékeinek védelme, korszerű továbbfejlesztése és népszerűsítése céljából” – olvasható a közleményben.
A helyzetkép elkészítésének érdekében a NEFMI Kultúráért Felelős Államtitkársága a nyelvhasználatért felelősséget viselő intézmények és szervezetek képviselőiből egyeztető fórumot hívott össze. A fórum ajánlásait figyelembe véve munkacsoportok alakultak, amelyek rövid összefoglalókat készítettek a nyelvhasználat egyes területeiről.
A www.magyarnyelvert.hu honlap az országgyűlési határozat által megkívánt szakmai és társadalmi konzultációt szolgálja – közölte az államtitkárság.
"Az egészséges nemzetiségnek ... egy főkísérője a nemzeti nyelv, mert míg az fennmarad, a nemzet is él, bármi sínylődve is sokszor ... , de ha az egyszer elnémul, akkor csak gyászfűzt terem a hon, mely a voltakért szomorúan eregeti földre ... lombjait." (Széchenyi István: Hitel)
„Az országgyűlési határozat 3. pontja fölkéri a kormányt, hogy a szakmai és társadalmi nyilvánosság bevonásával vizsgálja meg nemzeti nyelvünk használatának helyzetét, s ennek alapján készítsen elő intézkedési tervet a magyar nyelv értékeinek védelme, korszerű továbbfejlesztése és népszerűsítése céljából”
Jesszusom.
Azért felmerül bennem néhány kérdés.
1, Mi köze a kormánynak a nyelvhez?
2, Mitől nemzeti egy nyelv? Mi az, hogy nemzeti nyelv?
3, Hogyan lehet egy nyelv használatának a helyzetét vizsgálni?
4, Mi a különbség a terv és az intézkedési terv között?
5, Milyen értékei lehetnek egy nyelvnek? Mik a magyar nyelv értékei?
6, Hogyan lehet védeni a nyelv értékeit?
7, Hogyan lehet továbbfejleszteni a nyelvet?
8, Hogyan lehet népszerűsíteni egy nyelvet?
Agyrém.