Hogyan omlik a kő?
A kőomlást valósághűen modellező számítógépes programot fejlesztettek ki Svájcban azzal a céllal, hogy hatékonyabban védekezhessenek a természeti jelenség pusztítása ellen.
„A szimulációs program különlegessége, hogy elsőként veszi számításba a kövek valódi alakját” – magyarázta Werner Gerber, a svájci erdő-, hó- és tájkutató intézet (WSL) munkatársa. Míg a korábbi modellek egyszerű golyókkal vagy kockákkal, kiterjedés nélküli, hipotetikus testekkel dolgoztak, addig az új program a felszíni formákat és a növényzetet is valósághűen modellezi.
„A program segítségével kiszámolható az omlási pályája, a kövek sebessége, a felverődés magassága, energiája. A virtuális sziklákat gurulás és visszaverődés közben figyelhetjük meg” – részletezte Gerber. A modellt a Zürichi Műszaki Egyetem Mechanikus Rendszerek Intézetével közösen készítették. A program segítségével azonosíthatják a veszélyeztetett területeket, így a kantonok elhelyezhetik a balesetveszélyre figyelmeztető táblákat.
A következő hónapokban építőmérnökök, geológusok és környezetvédelmi szakemberek ingyen tesztelhetik a programot. Céljuk, hogy addig tökéletesítsék a modellt, amíg pontosan meg nem tudják határozni a kőomlások helyét. Arra azonban még várni kell, hogy a kőomlások idejét is jelezni lehessen a program segítségével, ehhez ugyanis a hegységek talajkopását kellene előre látni. „Itt azonban még nem tartunk” – jegyezte meg a kutató.