Hawaii nem csak napsütésben jeleskedik
Egy hawaii kísérleti iskolarendszer az első, amely a ovitól a PhD-ig integrálja az oktatást egy őshonos kisebbségi nyelven.
Az Egyesült Államokban az őslakosok de facto másodrendű állampolgárnak számítnak, az utóbbi évek javuló tendenciáinak ellenére. Az őslakosok által valaha beszélt 300 nyelvnek több mint a fele már kihalt, és a még élők is mind veszélyeztetettnek számítanak. Ez alól talán egyedül a navahó a kivétel, ami kevesebb mint 200 ezer anyanyelvi beszélőjével így is a legnagyobb indián nyelv az USA-ban.
A őslakosok nyelvén például nincs PhD képzés sem, csak angol nyelvű nyelvészeti doktori keretében lehet ezeket a nyelveket magas szinten tanulni. A Hiloi Hawaii Egyetem az egyetlen amerikai egyetem, ahol egy őshonos nyelvből van PhD képzés. Hawaii őshonos nyelve az ausztronéz nyelvcsaládhoz tartozó hawaii nyelv. Régebben ez a volt a szigetcsoport egyetlen nyelve, ma azonban csupán 2000 anyanyelvi beszélője maradt.
A napsütéséről híres állam mindent megtesz, hogy a hawaii nyelvet megmentse a kihalástól. 1978-ban az angol mellett a hawaii nyelvet is hivatalossá tették, és az nyelvoktatási programoknak köszönhetően ma már legalább 25 ezren beszélik a dallamosságáról híres polinéz nyelvet második nyelvként.
A hawaii nyelv védelmében és terjesztésében elsődleges szerep jut a Hawaiian Mauli Ola oktatási rendszernek. Ebben a rendszerben a óvodától kezdve egészen a PhD végéig hawaii nyelven folyik az oktatás. Ezzel a hawaii lett az első ilyen kisebbségi őshonos nyelv – ezt ismerték most el, amiről az Indian Country Today írása is tudósít.