0:05
Főoldal | Rénhírek

Finnugor nyelvrokonság: hazugság

- ksz - | 2018. augusztus 30.

...legalábbis e pillanatban a magyar Wikipédia szócikke szerint. Olvasónk, Levente figyelt fel arra, hogy kissé megváltozott a szócikk címe, ami (mobilnézetben) jelenleg így néz ki: 

Finnugor nyelvrokonság: hazugság

A kiegészítés akkor is előugrik, amikor a keresőmezőbe kezdjük gépelni a finnugor kifejezést, bónuszként ebben az esetben a wikipédia teljes változata is megjeleníti a kéretlen kommentárt. 

Finnugor nyelvrokonság: hazugság

A Wikipédiát aránylag könnyű meghekkelni, hiszen bárki szerkesztheti a szócikkeket. A szócikkek ilyen kommentálása mindenesetre mindeddig nem volt divat a magyar Wikinél. 

Frissítés:

Ugyan az imént azt írtuk, hogy a Wikipédiát bárki szerkesztheti – ez esetben azonban egészen egyedi esetről lehet szó. A Wikipédia úgy működik ugyanis, hogy a szerkesztési műveletek megjelennek a Lapszerkesztés lapon, ahol a szerkesztett szöveg tényén és tartalmán túl a szerkesztő neve (nickje) is feltűnik.

Ez esetben azonban egyetlen sor sem szól arról, hogy ki és mikor adta hozzá ezt a szakaszt. Sőt nagyon úgy tűnik, hogy alcímet sem adhat hozzá akárki a szócikkekhez: ehhez valószínűleg speciális jogosultságokra van szükség – azaz a kérdéses tréfa gazdája jó eséllyel a Wikipédia adminjai között keresendő.

A jelenséggel kapcsolatban az alábbi tisztázó levelet kaptuk Piraeus wikiszerkesztőtől – amelyet az alábbiakban változtatás nélkül közlünk.

A Wikipédia a nemzetközi Wikimeda Alapítvány egy másik projektjével – a Wikidatával – összekötve működik és a vandalizmus ott történt, nem a magyar Wikipédiában. A Wikidata projekt célja, hogy lexikális adatokat gyűjtsön össze és tegyen hozzáférhetővé bárki számára. Egyik fő haszna, hogy a különböző nyelvű Wikipédiák innen nyerhetnek adatokat (évszámokat, definíciókat, neveket) a cikkeikhez. Ennek az az előnye, hogy ha egy adat megváltozik, akkor nem kell minden egyes Wikipédiában kézzel javítani a vonatkozó cikkek adatait, hanem az automatikusan megtörténik. Emellett ez a rendszer teszi lehetővé, hogy a magyar nyelvű Wikipédiáról könnyen válthassunk egy másik nyelvű Wikipédiára. Íme például a Nyest.hu Wikidata adatlapja: https://www.wikidata.org/wiki/Q1219175. Ha Önök holnap megváltoztatják a webldaluk url címét, akkor elég lesz itt átírni a megfelelő adatot („hivatalos weboldal”) és minden olyan Wikipédiában, ahol ezt az adatot a Wikidata segítségével jelenítik meg, azonnal módosulni fog az adat.   A Wikidata ugyanolyan szabadon szerkeszthető adatbázis, mint a Wikipédia, így itt is előfordul a vandalizmus. Jelen esetben is ez történt: 2018. március 27-én este valaki, be nem jelentkezve, mobilról írta bele az adatlapba, hogy „hazugság”. (Íme a változtatás közvetlen linkje, ami a Wikidatán a Wikipédiához hasonlóan a laptörténetben nyilvános és könnyen megtalálható.) Ez jelent meg a magyar cikk címe alatt, mivel a magyar Wikipédia minden cikkének címe alatt megjeleníti a vonatkozó Wikidata lap magyarázatát. Ez azt is jelenti, hogy vélhetően közel fél évig állt fenn ez az állapot. Cikkük megjelenése hívta fel a szerkesztők figyelmét vandalizmusra, ami így javítva lett. 
Hab a tortán, hogy a javítás is pontatlan volt, abban a klasszikus hiba, a nyelvi és etnikai rokonság összekeverése jelent meg. A Wikidatán ugyanis a magyar Finnugor nyelvrokonság a más nyelvű Wikipédiák Finnugor népeket bemutató cikkeivel volt összekötve. (Utóbbi cikk a magyar Wikipédián eddig nem létezett.) Ezért több szerkesztőtársammal elkezdtük a hiba javítását és a hiányok pótlását.  Ha a magyar Wikipédia valamelyik adminja ilyen vandalizmust követne el, akkor az egyrészt azonnal visszakövethető lenne, másrészt azzal járna, hogy az illető nem csak az admin jogosultságát veszítené el rövid úton a közösség reakciójaként, de valószínűleg a Wikipédiát sem szerkeszthetné tovább. Adminok a Wikipédián olyanokból lesznek, akik sokat szerkesztették a Wikipédiát és ezért a közösség megbízik abban, hogy magas szinten ismerik, megbízhatóan betartják, és etikus módon betartatják a szabályokat. Viszonylag hosszú, nyílt szavazás során, nagy többséggel választja meg őket a közösség. Nagy sértés feltételezni róluk, hogy bármelyikük ilyet tenne. 

Hasonló tartalmak:

legutóbbi hozzászólások listája...
Nyelv és politika; Természettudomány; Nyelvtudomány; Oktatás; LEITERJAKAB
Váltás normál nézetre...