0:05
Főoldal | Rénhírek

Erdőjárók kalauza

-fl- | 2015. december 7.

Ön mit visz magával, amikor hazatér egy szép kirándulásról? A hatalmas fák nyugalmát, a hegymászás izgalmas élményét, a lenyűgöző kilátást, a közösen töltött idő vidámságát, az erdei levegő friss illatát? S vajon mit ezen túl? Mit örökített meg? Mi segít felfedezni egy kirándulás tapasztalatának rengeteg apró szépségét, az egyszeri csodát, amit egy fa, egy virág, egy elrepülő madár látványa kínál? Talán nem csak gyönyörködni érdemes a természetben, hanem megérteni a rendjét és működését, illeszkedését a környezetébe, ezért egy különleges túrára invitálják a Kazinczy Ferenc Múzeum december 8-án nyíló új állandó kiállítására!

Erdőjárók kalauza
Forrás: Wikimedia Commons / Németh Tibor / CC BY-SA 3.0

Egy jól használható „erdőjáró kalauzt” kínálnak, amelyben megfogalmazzák, hogyan érdemes nekiindulni, ha fel akarjuk fedezni a vulkánok formálta hegyek, a Tokaj-Hegyalja, a Bodrogköz különleges élőhelyeinek világát. Ha tudni szeretnénk, túrázóként hol találunk rá a zempléni tájban a földtörténeti korszakok nyomaira, hogyan válhatunk „nyomolvasóvá”, mit tudhatunk meg egy összerágott fatörzsből, egy feltúrt földhányásból, egy madártollból. Mindezekre választ kaphatunk abban a lakásban, ahová belépünk a tárlaton, ahol nemcsak egy természetjáró család, de egyrészt a vadregényes, másrészt az immár az emberhez szelídült Zemplén kőzet-, növény- és állatvilága lát vendégül minket.

A kiállításon közelről megfigyelhetünk olyan természeti ritkaságokat, mint a több millió évvel ezelőtt itt hullámzó Pannon-tenger lakóinak, a halaknak, a csigáknak, a teknősöknek a lenyomatait. Érdekességek sokaságát, a szemmel szinte észrevehetetlen ragadozó rovarok zsákmányszerzési stratégiáit, aranyszemcséket a bányák mélyéről, az éjszaka hangjait az erdőben.

Az Erdőjárók kalauza. A zempléni tájak természeti értékei című állandó kiállítás nem csupán a hegység erdőségeihez, de a Tokaj-Hegyalja szőlőtermő vidékéhez és az alföldi Bodrogköz tájaihoz ajánl három olyan túraútvonalat, amelyet követve a tárlatban bemutatott értékek eredeti helyszíneit járhatják be a látogatók. A kiállítás általános célja három terület a természetjárás, a múzeumi természettudományos ismeretterjesztés és a környezeti nevelés összekapcsolása. A látogatót gyakorlatilag is felkészítik egy valós túrára, bemutatják a természeti értékekre nyitott, a táj, a vidék, az élővilág épségét figyelembe vevő kirándulás és az élménygyűjtés hagyományos eszközeit és alternatíváit.

Továbblépnek a természettudományos muzeológia hagyományos, a tárgyak tömegével operáló bemutatási módszerén. Az installáció lehetőséget ad arra, hogy didaktikus módon, pl. kérdésekkel, rejtvényekkel, hangokkal, többféle „életnyommal” ösztönözzék a látogatókat a zempléni természet sokszínűségének, rejtett részleteinek játékos, mégis számos tanulsággal járó felderítésére. Az érdektelennek tűnő élőlényekről is meglepő csodák derülhetnek ki megfelelő bemutatással.

Erdőjárók kalauza
Forrás: Wikimedia Commons / Tothsandor92 / CC BY-SA 3.0

A vizes élőhelyek, holtágak, a különleges érintetlen magterületek, tájvédelmi körzetek, kaszálórétek, nyíresek kapcsán egymásra épülő táplálékláncokat, hálózatokat mutatnak be. Fontos megérteni, mi a szerepük a természet egyensúlyának fenntartásában, mennyire vagyunk felelősek – saját, emberi társadalmunk fenntarthatósága érdekében is – ezekért a működő rendszerekért.

A 2012-ben felújított, szervezetileg is megújult Kazinczy Ferenc Múzeum történetileg leggazdagabb gyűjteménye a természetrajzi. Az erre a különösen érdekes és jelentős mennyiségű, látványos anyagra épített tárlatok mindig is az intézmény népszerű, közönségvonzó attrakciói voltak. Sátoraljaújhely 260 km-re van Budapesttől.

Helyszín: Kazinczy Ferenc Múzeum, Sátoraljaújhely

Megnyitó: 2015. december 8. kedd, 15 óra

Hasonló tartalmak:

legutóbbi hozzászólások listája...
Nyelv és politika; Természettudomány; Nyelvtudomány; Oktatás; LEITERJAKAB
Váltás normál nézetre...