A svédek az elsők telekommunikációban
Svédország megelőzte Amerikát a hálózatok, mobiltelefonok és komputerek használata terén – állapítja meg egy friss jelentés.
A Connectivity Scorecard (kb.: összekapcsolhatósági ponttáblázat) elnevezésű felmérés egy tucatnyi mutatószám alapján rangsorolja az egyes országokat aszerint, hogy milyen mértékben és milyen szakértelemmel alkalmazzák polgáraik a telekommunikációs technológiákat. Az 50 országra kiterjedő összehasonlítást, a saját módszere alapján, először 2008-ban végezte el Leonard Waverman, a London School of Economics professzora.
„Svédországban a legjobb az összetevők elegye, és kevés jel mutat arra, hogy ez az ország elveszítené vezető szerepét" – jelentette ki Waverman. „A svédek előnye fokozatosan növekszik az oktatás és a szakképzettség terén, holott valamikor ezek képezték az alapját az USA vezető szerepének az ipar és a szolgáltatások legtöbb szektorában” – tette még hozzá.
A tavalyi összesítésben Svédország még a második helyen állt az Egyesült Államok mögött. Idén Norvégia végzett harmadikként, két pozíciót javítva tavalyi helyezésén. 2010-ben a negyedik helyre Dánia, az ötödikre Hollandia, a hatodikra Finnország, a hetedikre Ausztrália, a nyolcadikra Nagy-Britannia, a kilencedikre Kanada, a tizedikre pedig Japán került.
A kutatók szerint az új mutatót már több ország alkalmazza innovációs stratégiájának kidolgozásában.
„A gazdaság élénkülése, a szélessávú adatátvitel elterjesztését ösztönző kormányzati élénkítő csomagok, valamint az információs és kommunikációs technológiák fejlődése derűlátásra ad okot a következő évekre” – vélekedett a londoni professzor.
A 25-25 fejlett és fejlődő országot felsoroló táblázat első csoportjában a dél- és a kelet-európai országok sereghajtók. Magyarországot a 23. helyre rangsorolták, Lengyelország és Görögország elé. Térségünkből a maga 19. pozíciójával Csehország foglalja el a legelőkelőbb helyezést.
A fejlődő országok csoportját Malajzia vezeti Dél-Afrika és Chile előtt.