Rendszerkritika miatt rúgták ki a tanárt
A kínai kormány és Hszi Csin-ping államfő kritizálása miatt bocsátottak el egy egyetemi tanárt állásából Kínában – számol be az esetről a South China Morning Post című hongkongi napilap.
Az eset nyár közepére nyúlik vissza, amikor a sanghaji Kelet-Kínai Tanárképző Egyetemen jogot tanító Csang Hszüe-csung több internetes cikkben és könyvében is bírálta a kelet-ázsiai ország politikai berendezkedését. Írásaiban a professzor az egypártrendszer legitimációját kérdőjelezi meg, s végkövetkeztetésként törvényellenesnek nevezi azt. Éles hangú cikkében Hszi Csin-pinget, a márciusban beiktatott államfőt „az alkotmány, a szabad sajtó és a törvényhozói függetlenség ellenségének”bélyegzi.
Csangot az egyetem ezt követően, augusztusban felfüggesztette állásából, arra való hivatkozással, hogy írásaival megsértette a tanárok magatartását illető rendelkezéseket. Az oktatási intézmény több alkalommal is nézeteinek visszavonására és „a leckéből való tanulásra”szólította fel a professzort, ő azonban nem volt hajlandó erre. Ezek után a hét elején közölték vele, hogy az iskola vezetése úgy véli, Csang nem alkalmas a további tanításra, így december végével elbocsátják állásából.
A Global Times című központi lap cikkében védelmébe veszi az egyetem döntését, mondván, Csang elbocsátásának más okai vannak. Az írás szerint a professzor az iskola erőforrásait használta fel könyvének nyilvánosságra hozatalára, emellett órái során oktatói helyzetét kihasználva politizált. Mindkét tett ellentétben áll az iskola etikai kódexével – áll a cikkben.
A professzor a történtek ellenére nem adja fel nézeteit, továbbra is kitart álláspontja mellett, s azt nemcsak papíron, hanem a gyakorlatban is hangoztatni fogja – írja a South China Morning Post. Az eset a hét elején a Kínában rendkívül népszerű, több mint félmilliárd felhasználót jegyző Sina mikroblogon is visszhangot kapott, de a cenzorok törölték az arra vonatkozó véleményeket.