0:05
Főoldal | Rénhírek

Még módosíthatóak a felvételi jelentkezések

Legkésőbb július 10-éig, keddig küldhetik be a felsőoktatásba felvételizők a jelentkezéshez szükséges, még hiányzó dokumentummásolatokat, és addig lehet – egyetlen alkalommal – módosítani a korábban megadott jelentkezési sorrenden is.

MTI | 2012. július 9.

Az Oktatási Hivatal és az Educatio kft. pénteken közölte: minden olyan dokumentumot, amely a jelentkezési határidő lejártáig még nem állt rendelkezésre például az utolsó év végi vagy az érettségi bizonyítványt legkésőbb 2012. július 10-éig pótolhatnak a jelentkezők. A hiányzó dokumentumok pótlására két lehetőség van: feltölthetik elektronikusan az e-felvételiben (azok is, akik korábban papíron jelentkeztek), vagy beküldhetik postán az Oktatási Hivatal címére (1380 Budapest, Pf. 1190).

A jelentkezőknek elég mindent egy példányban beszkennelniük és feltölteniük az e-felvételiben, vagy egy darab fekete-fehér, A4-es fénymásolatot postára adniuk. Eredeti dokumentumot nem kell beküldeni. A szkennelt fájlnak vagy a fénymásolatnak jól olvashatónak kell lennie, tartalmaznia kell a jelentkező nevét, valamint a postán beküldött iratoknál a felvételi azonosító számát is.

Szintén július 10-éig van lehetőség módosítani a felvételi adatbázisban szereplő adatokat. Erre akkor lehet szükség, ha valakinek valamilyen adata rosszul szerepel az adatbázisban, vagy a jelentkezési határidő letelte után megváltozott. Ezek az információk elérhetők az e-felvételiben, és megtalálhatók a regisztrációs levelekben is.

Az adatmódosításhoz szükséges formanyomtatványok megtalálhatók a kérvénytárban. A kitöltött és aláírt nyomtatványokat a dokumentummásolatokhoz hasonlóan szintén kétféleképpen juttathatják el a jelentkezők: elektronikusan az e-felvételiben feltöltve vagy postán az említett címre küldve.

Fontos tudni, hogy csak a jelentkezéskor megadott szakokat lehet lejjebb vagy feljebb sorolni a listában, új képzés megjelölésére a sorrendmódosításkor nincs lehetőség írták. Ezzel akkor érdemes élni, ha megváltozott a jelentkező preferenciasorrendje, vagyis a listában nem azok a képzések szerepelnek először, ahová a leginkább be szeretne kerülni tették hozzá. Nem érdemes változtatni, ha valamelyik képzésnél nem sikerült a jelentkező alkalmassági vizsgája, mivel ilyenkor arra a szakra automatikusan nem nyerhet felvételt, függetlenül attól, hogy hányadik helyen jelölte meg.  Nincs értelme a sorrendmódosításnak akkor sem, ha valamelyik megjelölt szakra valaki mégsem szeretne bekerülni, és ezért a lista végére sorolná. Ilyen esetben előnyösebb a jelentkezési hely visszavonását kizárását választani. A visszavonás nem számít bele a sorrendmódosításba, arra ettől függetlenül van lehetőség, a törölt szakok azonban nem befolyásolják a felvételi eljárás során fizetendő díj összegét.

A 2012 szeptemberében induló képzések ponthatárait várhatóan július 24-én este nyolc órakor hirdetik majd ki, ekkor dől el, hogy a csaknem 110 ezer jelentkező diák bekerült-e a rendes eljárásban valamelyik egyetemre, főiskolára. Az elmúlt évek hagyományainak megfelelően lesz Pont Ott Parti is, most a Margitszigeti Atlétikai Centrum ad otthont a rendezvénynek; ingyenes koncertekkel, beszélgetésekkel, játékokkal, ajándékokkal várják a diákokat, és kihirdetik a ponthatárokat.

Az idei évben változás, hogy az elérhető felvételi pontszám 480-ról 500-ra módosul, az emelt szintű érettségiért 40 helyett 50 többletpont kapható. A bekerüléshez legalább 240 pontot kell elérniük a felvételizőknek.

Mintegy 110 ezer diák jelentkezett főiskolákra, egyetemekre. A felvételizők körülbelül 80 százaléka jelölte meg az állami ösztöndíjas képzési formát, valamint 82.661-en jelentkeztek nappali munkarendre. Levelező munkarendet a felvételizők 23 százaléka választott, esti munkarendet és távoktatást pedig alig egy-egy százalékuk jelölt meg első helyen. Az idén a műszaki terület volt a legnépszerűbb az alap- és egységes, osztatlan képzésekre jelentkezők körében, összesen 13.950-en jelöltek meg első helyen valamilyen műszaki szakot. A második helyen a gazdaságtudományok képzési terület áll 11.421 jelentkezővel, míg a harmadikon a 9187 felvételizőt vonzó bölcsészettudományok.

A keretszámok módosítását az oktatási államtitkár június 26-án jelentette be, közölve: ötezerrel több hallgató kezdheti meg tanulmányait teljes állami ösztöndíjjal a szeptemberben kezdődő tanévben. Hoffmann Rózsa akkor elmondta, az idei jelentkezési adatok feldolgozása után úgy döntöttek, ennyi férőhelyet átcsoportosítanak az eredetileg részösztöndíjas helyektől. A módosítás értelmében 2400-zal több hallgatót vesznek fel teljes állami támogatással műszaki képzésekre, kilencszázzal nő az informatikus, hétszázzal az agrárhelyek száma; az egészségtudományok területén négyszázzal, a sporttudományok területén százötvennel emelkedik a keretszám. A változtatás érinti a külhoni kihelyezett képzéseket is, a magyar nyelvű szakokon négyszáz teljes állami ösztöndíjas helyet biztosítanak – közölte.

A kormányrendelet alapján a felsőfokú szakképzésre felvehető hallgatók létszámát 3500 főben határozták meg. Az alapképzésre felvehetők létszáma 31.750 lesz, emellett részösztöndíjban 5550-en részesülhetnek. Ebből az agrár képzési területre felvehető hallgatók száma kétezer fő, részösztöndíjat százan kaphatnak; a bölcsészettudományi képzési területre 2700 hallgatót, a gazdaságtudományokra 250-et, az informatikaira 4550 hallgatót vehetnek fel, és részösztöndíjat kaphatnak 1500-an. A közigazgatási, rendészeti és katonai képzési területre felvehető hallgatók száma 1017, az igazságügyi, munkaügyi szakokra felvehetőké 200 a teljes állami ösztöndíjas kereten belül.

A műszaki képzési területre felvehető hallgatók száma 10.560, részösztöndíjat 2350-an kaphatnak, az orvos- és egészségtudomány képzési területre 3200-an juthatnak be, a keretet kiegészíti száz részösztöndíjas. A pedagógusképzés képzésre 1600, a sporttudományira 600 hallgatót vehetnek fel. A társadalomtudomány képzési területre vonatkozó számot ezerben rögzítették, a természettudományira felvehetőkét négyezerben, és további 1500 a részösztöndíjas hallgatók száma. A művészet képzési területre 740, a művészetközvetítésire 350 hallgató vehető fel. Az egységes, osztatlan képzésre felvehető hallgatók létszáma 2420.

Kapcsolódó tartalmak:

Hasonló tartalmak:

Hozzászólások:

Követem a cikkhozzászólásokat (RSS)
Még nincs hozzászólás, legyen Ön az első!