Magyar űrnyelvészek, szevasztok!
Űrnyelvészekre kíváncsi? Netán sejti, hogy a Google-ból meg lehet jósolni a jövőt? Találkozzon szerdán ön is!
Gazdasági előrejelzések a Google-ös őrültségeink alapján? Mi köze a világűrhöz a nyelvészeknek és milyen tartalmat elemezhetnek egyáltalán egy űrhajón? Hogyan segít egy multimodális (azaz videót és hanganyagot is tartalmazó) annotált (mondjuk, sok-sok megjegyzéssel tarkított) adatbázis egy mesterséges intelligencia okításában?
Ilyen és ehhez hasonló izgalmas kérdésekről szól az ez évi utolsó számítógépes nyelvészeti találka, azaz a Hungarian Natural Language Processing Meetup november 21-én este hatkor, a Colabs előadójában.
A szervezők mindenkit örömmel látnak, annyit kérnek csak, hogy előzetesen regisztráljanak a Meetup weblapján.
Íme, a program:
Tóth István János - Hajdu Miklós: Gazdasági előrejelzések online folyamatok alapján
Az Internet penetrációjának növekedésével egyre jelentősebbé válik az online folyamatok relevanciája bizonyos gazdasági és társadalmi indikátorok becslésében, előrejelzésében. Előadásunkban bemutatjuk, hogy a Google adatai alapján miképp és milyen eredményességgel becsülhetőek egyes, a háztartási fogyasztással kapcsolatos mutatók, mint például a személyautók eladásának alakulása vagy akár a külföldi munkavállalással kapcsolatos potenciál. Emellett e kérdéskört az internetes tartalomszolgáltatók oldaláról is megközelítjük a Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet online tartalomelemző szoftvere, a Textplore segítségével: kitérünk arra is, hogy a gazdasági reálfolyamatok hogyan hatnak az internetes médiában megjelenő cikkek tartalmára.
Dr. Ehmann Bea – Dr. Balázs László: Pszichológiai tartalomelemzés fejlesztések és alkalmazások az NLP-ben
Az NLP-n alapuló szövegelemzések (Clementine, Textrend, etc.) tudományos és üzleti alkalmazásának egy nyitott és remekül fejleszthető szegmense a pszichoszemantikai tartalmak területe. Ezekre épülő módszertanában a pszichológiai tartalomelemzés messze túllép azon, hogy csupán pozitív, illetve negatív tartalmakat keressen a projektekben. Az NLP alkalmazójaként, a pszichológiai tartalomelemzés lényege, hogy bizonyos szó- és kifejezés-kategóriákat, illetve több ilyen kategória mintázatát valamely pszichológiai konstruktum markerének tekinti, s ezek nagy dokumentumhalmazokban történő azonosítása és statisztikai elemzése révén képes feltárni és előre jelezni egyének, csoportok, szervezetek és a szociális média pszichológiai folyamatait.
Az előadás a pszichológiai tartalomelemzés űrpszichológiai alkalmazásának példáján (az Institute for Biomedical Problems és a European Space Agency által Moszkvában 2010-11-ben lefolytatott Mars-500 űranalóg szimulációs kísérlet legénységi kommunikációjának elemzése) mutatja be a pszichoszemantikai fejlesztések és alkalmazások előnyeit. Végül gondolatébresztő kitekintést kíván nyújtani arra, hogy a szakterület módszertana számos további területen is alkalmazható.
Szekrényes István: A HuComTech-korpusz és -adatbázis bemutatása
A HuComTech projekt keretében létrehozott multimodális élnyelvi korpusz egy kommunikációelméleti szakemberek, digitális képfeldolgozók és számítógépes nyelvészek nemzetközi együttműködésével, 113 egyetemi hallgató részvételével készített, 50 órányi annotált videó és hanganyagot foglal magába. Létrehozásának célja egy gépi betanításra; adatbányászatra; pragmatikai, szintaktikai és prozódiai irányú kutatásokra alkalmas empirikus erőforrás megteremtése volt. Előadásomban a korpusz és a belőle kinyert adatokból készített relációs adatbázis általános tulajdonságait, megalkotásának technikai lépéseit, felhasználási eszközeit kívánom bemutatni, kitérve a jelenleg is fejlesztés alatt álló egyéb feldolgozási lehetőségekre is.