Magántőkével mentenék meg Pompeiit
Az 1997-ben a világörökség részévé nyilvánított ókori romváros ásatásain dolgozó régészek, restaurátorok, őrök napok óta sztrájkolnak lejárt szerződésük megújítását követelve.
Magántőkével igyekszik Pompejit megmenteni az olasz kulturális tárca, miután az UNESCO azzal fenyegetett, hogy a délolasz régészeti helyszíntől visszaveszi a védett világörökség címét. Mielőbbi lépéseket ígért Massimo Bray olasz kulturális miniszter hétfőn a kialakult helyzet megoldására.
Az 1997-ben a világörökség részévé nyilvánított ókori romváros ásatásain dolgozó régészek, restaurátorok, őrök napok óta sztrájkolnak lejárt szerződésük megújítását követelve. A régészeti terület kapuinál pedig a turisták tiltakoznak Pompejinek a sztrájk miatti lezárása ellen.
Ebben a feszült helyzetben érkezett az UNESCO bejelentése, amellyel december 31-ig adott időt Olaszországnak a világ egyik páratlan kincsének megfelelő őrzésére. Az egész világon az UNESCO által védett 981 műemlékből sok, összesen 49 Olaszországban van.
Bray a sajtónak nyilatkozva elismerte, hogy az Európai Uniótól Pompeji helyreállítására és karbantartására az idén kapott 105 millió euróból eddig csak két restaurálási munkát indítottak el a 2015-ig tervezett összesen harminckilencből. Az olasz kulturális miniszter szerint hosszú távon a szponzorok segíthetnek Pompejin. Bray bejelentette, hogy Paolo Salini vállalkozó húszmillió eurót ajánlott fel, ahogyan Diego Della Valle cipőgyáros is tette a római Colosseum esetében.
A múzeumok és ásatások dolgozói egész Itáliában sztrájkolnak. Bray elmondta, hogy számuk kétezerrel kevesebb a szükségesnél. Utánpótlásra nincs lehetőség, mivel az olasz múzeumokra szánt költségvetési támogatás az utóbbi öt évben 58 százalékkal csökkent.