Kínai anyanyelv a tökéletes hallásért
Azok a gyerekek, akik anyanyelvként valamilyen tonális nyelvet sajátítottak el, nagyobb eséllyel rendelkezhetnek úgynevezett „abszolút hallással”.
Abszolút hallásnak általában azt a képességet nevezik, amelynek köszönhetően valaki egyetlen hangról megmondja, hogy az például a magas C. Az abszolút hallás nagyon ritka: Európában 10 ezer ember közül egy büszkélkedhet ezzel a képességgel.
A Kaliforniai Egyetem kutatói most úgy találták, hogy azok a zenészek, akik ötéves koruk előtt elsajátítottak egy tonális nyelvet, sokkal valószínűbben rendelkeznek ezzel a képességgel, mint európai kollégáik – számolt be a meglepő eredményről a New Scientist a Journal of the Acoustical Society of America nyomán.
Tonális nyelvek alatt olyan nyelveket értünk, amelyeken a jelentés alakulása szempontjából jelentősége van az egyes hangok hangmagasságának is. Ilyen nyelvek például a japán, a mandarin, a thai és sok más ázsiai és afrikai nyelv. Az indoeurópai és a finnugor nyelvekre azonban mindez nem jellemző.
Azok a kínai zenészek, akik körében a vizsgálatot végezték, semmi különlegeset nem találtak abban, hogy valaki tökéletes hallással rendelkezik. A vizsgálatok szerint az ázsiai zenészek a lejátszott hangok átlag 90 százalékát tökéletesen eltalálták – de csak akkor, ha ötéves koruk előtt elsajátították a nyelvet.
A kutatás vezetője, Diana Deutsch szerint a csecsemők minden jel szerint nagyobb valószínűséggel tesznek szert tökéletes hallásra, ha abban az életkorban, amikor beszélni tanulnak, verbális címkékkel ruházhatnak fel zenei hangokat. Ezt teszik ugyanis akkor, amikor a különböző hangmagasságú hangokhoz kötődő különböző jelentéseket elsajátítják.