Gandhi kapcsolata a magyarokkal
Kiállították Mahatma Gandhi, Rabindranath Tagore, Jawaharlal Nehru és Indira Gandhi két magyar festőművészhez írt leveleit.
Mahatma Gandhi, Rabindranath Tagore, Jawaharlal Nehru és Indira Gandhi két magyar festőművészhez, Sass Brunner Erzsébethez és Brunner Erzsébethez írott levelei is megtekinthetők azon a kiállításon, amelyet csütörtöktől láthat a közönség a Delhi Magyar Tájékoztatási és Kulturális Központban.
A tárlatot Brunner Erzsébet születésének 100. évfordulója alkalmából ritka dokumentumokból és fotókból állították össze – mondta el Lázár Imre, az intézet igazgatója, hozzátéve: a kiállítás, amely július 2-ig tart nyitva, az anya-leány művészpárosnak a 20. századi indiai történelem legnagyobb alakjaival ápolt szoros kapcsolatait mutatja be.
Sass Brunner Erzsébet és Brunner Erzsébet 1930-ban érkezett meg Santiniketanba, és két évig tartózkodott Tagore egyetemén. Mindennapjaikat Tagore közvetlen közelében élték, megörökítve a Nobel-díjas költő arcképét és életének megannyi részletét. Santiniketani tartózkodásuk után is folyamatos kapcsolatot tartottak, és rendszeresen leveleztek a költővel annak 1941-ben bekövetkezett haláláig.
Mahatma Gandhival 1934-ben találkoztak először, amikor Brunner Erzsébet Bangalore-ban megfestette a portréját. A Brunnerek mélyen rokonszenveztek az indiai függetlenségi mozgalommal és nagyon tisztelték Gandhi elveit. Gandhi is nagyon jó véleménnyel volt a Brunnerek művészetéről, különösen nagyra értékelte az indiai élet és az indiai emberek hiteles ábrázolását. A Brunnereknek írt számos levele arról árulkodik, hogy ez a szoros kapcsolat mély és kölcsönös rokonszenven alapult.
Közeli kapcsolatról és kölcsönös megbecsülésről árulkodnak Jawaharlal Nehru és Indira Gandhi levelei is. Nehruval 1938-ban, Londonban találkoztak először. Ez a barátság akkor vált igazán szorossá, amikor Brunner Erzsébet anyja halála után Delhibe költözött. A magyar művész a Nehru-család legközelebbi barátai közé tartozott, Indira Gandhi az egyik legbizalmasabb barátnője volt. Ez a szoros barátság akkor is megmaradt, amikor Indira lett a miniszterelnök. „Szép példája ennek az a levél, amelyben Indira Gandhi 1972-es magyarországi látogatásáról számol be Brunner Erzsébetnek, amikor a miniszterelnök több Brunner-festményt ajándékozott a Magyar Nemzeti Galériának és a Nagykanizsai Múzeumnak” – részletezte Lázár Imre.
A Brunnerek Tagorét, Gandhit, Nehrut, Indira Gandhit, valamint az indiai történelem sok más nagyságát ábrázoló portréit Indiában a Delhi Nemzeti Galéria, az Indira Gandhi Művészeti Központ, Magyarországon a Magyar Nemzeti Galéria, a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Múzeum és a nagykanizsai Brunner-gyűjtemény őrzi.