Afrikaans kontra angol: komoly vita
A dél-afrikaiak többnyelvűségét fenyegetik az „elitista” angol nyelvű egyetemek az Afrikaans Nyelvi Bizottság szerint.
Az „elitista”, egynyelvű angol akadémiai kultúra kirekesztő, és a diploma előtt álló, angolul nem kiválóan beszélő hallgatók tömeges kimaradását okozza – nyilatkozta az Afrikaans Nyelvi Bizottság (ATR) egy miniszteri megjegyzéssel kapcsolatban – számolt be róla a Mail & Guardian Online.
Blade Nzimande, az ország felsőoktatási minisztere ugyanis azt találta mondani, hogy a Stellenbosch Egyetem „visszaél a nyelvvel, hogy diákokat kizárhasson ki”.
A bizottság felháborodott a miniszter kijelentésén, és sietett emlékeztetni rá, hogy az afrikaans nyelvű egyetemek állami támogatás nélkül, önállóan valósítják meg a többnyelvű oktatási eszményt, emellett többféle oktatási módszert, illetve fordítást és tolmácsolást is biztosítanak hallgatóiknak. Az angol egyetemeken ezzel szemben kizárólag angol nyelven folyik az oktatás.
Az ATR felszólította a dél-afrikai kormányt, hogy jutalmazza meg az afrikaans nyelvű egyetemeket a többnyelvű oktatásért tett erőfeszítéseikért, azaz biztosítson kiegészítő anyagi forrásokat, hogy minél több nyelven tarthassanak képzést.
Az afrikai országnak jelenleg 11 hivatalos nyelve van – az afrikaans és az angol mellett többek közt 9 bantu nyelv, köztük a zulu és a szvázi is. Angolul a lakosság mindössze 8%-a beszél.