Akadémikus kérdés
Galván Tivadar
, 2013. augusztus 19. 18:53
Brigitte Hamann: Bécs és Hitler
Európa kiadó, Budapest, 2000. 192 old.
"A szociáldemokrata Julius Deutsch, aki öt évvel volt idősebb H.-nál [Hitlernél], visszaemlékezéseiben leírja, hogy a munkásönképző egylet segítségével hogyan küzdötte fel magát segédmunkásból akadémikussá."
Az "akadémikus"-t az Ismeretlen Olvasó (könyvtári könyvről van szó) aláhúzta, és a margón megkérdőjelezte. És teljes joggal: a német Akademiker nemcsak a tudományos akadémia tagját jelenti, hanem minden olyan személyt, aki akadémiát, azaz főiskolát végzett, magyarul: diplomás.
Hozzászólások (2):
2
Galván Tivadar
2014. február 17. 11:22
@lajos45: Még a magyarázat is magyarázatra szorul! ;)
Régebben német nyelvterületen az olyan egyetemeket, amelyek csak egy tudományág területén működtek, tehát nem voltak "univerzálisak", főiskolának (Hochschule) nevezték, főleg a műszakiakat. (l. ETH Zürich, mind a mai napig). Voltak persze a magyar főiskoláknak megfelelő Ingenieurschulék is. Következés képpen a Hochschulét végzett mérnök az Dipl. Ing., az Ingenieurschulét végzett az simán csakIng. Az én Hochschulés diplomámban is az áll, hogy Wir verleihen Herrn XY den akademischen Grad eines Diplomingenieurs ;)
1
lajos45
2013. szeptember 22. 19:58
A magyarázat magyarázatra szorul.
A főiskola régebben nem számított diplomának.
Főiskolai végzettség pl. műszakiaknál, üzemmérnöknek számított.
(Valahol az egyetem és a technikum között.)
Egyetemi végzettség adott diplomát.
Éppen a német nyelvterületről vette át néhány egyetemet végzett szenély a dipl.ing. kifejezést, amit pl. tanársegédként kiírt az ajtajára.
Tréfás kedvű egyetemisták ehhez hozzáírtak egy f betűt.