A magyar nyelvtudomány történetének első és máig megkerülhetetlen alapműve a Czuczor-Fogarasi szótár. A konferencia célja e mű tudományos értékelése, a magyar nyelvi hagyomány ápolása, a régi tudományos eredmények ismételt megvizsgálása és újraértékelése, a magyar nyelv szerkezetének kutatásában elért eredmények fölmutatása, az anyanyelvi kultúra fejlesztése, benne a nyelvtanoktatási válság megoldásának elősegítése, párbeszéd a különböző tudományos nézetek között. A konferencia rendezője a Magyar Művészeti Akadémia. A tanácskozás 2010. december 6-án hétfőn lesz a Budai Várban, a Magyar Kultúra Alapítvány szék-házában, a Deák teremben. (Budapest, I. Szentháromság tér 6.)
Felkért előadók és a tervezett előadások:
Balázs Géza nyelvész, egyetemi tanár: A megszakadt hagyomány... A Czuczor-Fogarasi és az azt követő magyar nyelvtudomány az idő mérlegén
Bencze Lóránt nyelvész, egyetemi tanár: A tudás dinamikája
Békés Vera tudományos főmunkatárs: A Nagyszótár körüli kortárs vitákról tudományfilozófiai megközelítésben
Bérczi Szaniszló csillagász, egyetemi docens: Magyar nyelvkémia
Czakó Gábor író: Észjárásunk és a magyar gyökrend
Horváth Katalin nyelvész, egyetemi docens: Czuczor és Fogarasi a szócsaládokról – a szavak egyenes ági és oldalági rokonsága
Juhász Zoltán kutatómérnök, népzenész: Gépi adatbányászat a Czuczor-Fogarasi szótárban
Kiss Gábor nyelvész, a Tinta Kiadó főszerkesztője: A Czuczor-Fogarasi szótár helye a magyar szótárirodalomban
Molnár Zsolt és Czeglédi Cecília szervező, tanító: A gyökrend oktatásáról
Móser Zoltán tanár, fotóművész: Czuczor Gergely népdalgyűjtései
Németh Renáta nyelvész: A gyök fogalma a romantikus nyelvelméletben
Oláh Annamária fizikus, Bolyai-kutató: Bolyai János és a gyökök
Pomozi Péter nyelvész, egyetemi docens: A szabályos hangmegfelelés dicsősége és viszonylagossága
Pusztay János nyelvész, egyetemi tanár: Néhány szó a finnugor etimologizálási gyakorlatról
Az előadások egyenkénti időtartama 15 perc. Minden harmadik előadás után 1-2 perces hozzászólásokra kerülhet sor. A konferenciáról mozgókép- és hang-felvétel készül. A konferencia anyaga az Életünk című folyóirat különszámként és a www.mmakademia.hu honlap oldalain is nyilvánosságra kerül.
Ezért a konferencia résztvevőitől önkéntes részvételi hozzájárulást remélnek, melynek összege kb. 2000,- Ft/fő. Ez tartalmazza a részvétel, a kávézások és a falatozási szünet költségeit és a későbbi kiadvány díját.
A szervezők várják a jelentkezéseket az alábbiak szerint az MMA postacímén (1034 Bp. III. Kecske u. 25.) vagy az mma@mail.datanet.hu elektronikus levélcímen.