Miről beszél a katonák arca háború előtt, közben és után?
Információt továbbítani, kommunikálni sokféleképpen lehet. Gyakran hangoztatott megállapítás, hogy a kommunikációnak több mint fele nem verbális természetű, tehát nem szavakkal történik, hanem gesztusokkal, mozdulatokkal, arckifejezésekkel.
Kétségtelenül mindannyian birtokában vagyunk a képességnek, hogy kisebb-nagyobb mértékben olvasni tudjuk ezeket a jeleket, vagyis megértsük a ki nem mondott szavakat, a test beszédét.
Egy angol fényképész, Lalage Snow arra vállalkozott, hogy a háború nyelvét próbálja arckifejezésekre lefordítva megörökíteni. Katonákat fényképezett le az Afganisztánban töltött szolgálatuk előtt, közben, és hazatérésük után. Végül a képeket egymás mellé tette, és akkor vette észre, hogy bizonyos szabályszerűségek mutatkoznak az arckifejezések változásaiban. Az első képeken gyakran látható fiatalos elszántság helyét a szolgálat alatt készült képeken csaknem minden esetben félelem és rosszallás vette át, majd végül komor, esetenként szomorú vagy megkönnyebbült kifejezést olvashatunk le az arcokról.
We are the not dead - "Mi vagyunk a nem halottak" című sorozatát megtekinthetjük saját weboldalán. További érdekességként minden elkészült kép alatt olvashatjuk az adott katona saját szavait, amit a kép készítésével egy időben mondott. Érdemes azonban először a szöveg elolvasása nélkül végignézni a képeket, hogy megfigyelhessük miről árulkodik a puszta arckifejezésük, és ezáltal mit üzen nekünk a háború maga.
Még több erről:
http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/lalage-snow-we-are-the-not-dead
http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/lalage-snow-we-are-the-not-dead-interview (interjú)
http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/portraits-of-marines-before-during-and-after-war (Claire Felicie hasonló, feketefehér sorozata)